Angular JS 101

Angular JS 101

Şüphesiz ki günümüzün en çok değişim ve gelişim gösteren alanı olan teknoloji, hayatın hemen hemen her alanını beslediği gibi yazılım endüstrisini de oldukça iyi bir biçimde besliyor. Bazen takip edilmekte zorlanılsa bile, optimum bilgiye ulaşıldığında -şüphe yok ki- bizlere sunduğu fırsatlar gözardı edilmeyecek kadar büyük oluyor.
Bugün, yazılım dünyasında son yılların en gözde platformlarından biri olan AngularJS’ye kısaca değineceğim.Teknik detaylarla sizleri yormadan kısa bir ön bilgi verip, ardından küçük bir uygulamayı beraber kodlayacağız. Öncelikle AngularJS nedir buna bir değinelim.

Google tarafından geliştirilen, özellikle Single Page Application’lar yapmak için veya büyük çaplı projelerde veri iletişimi için kullanılan, MVC(Model-View-Controller) tabanlı bir javascript framework’üdür. Genel anlamda baktığımızda AngularJS için MVC tabanından ziyade MVW(Model-View-Whatever) denmesi pek de yanlış olmaz. Çünkü elastik bir yapıya sahip olan AngularJS bize oldukça geniş bir altyapı oluşturma olanağı sunar.

Angular JS’nin özelliklerini birkaç madde ile inceleyecek olursak;

 • Dinamik bir HTML yapısı sunan AngularJS, çift yönlü veri işlemleri(two way data binding) yapmamızı sağlayarak sayfayı postback(yenileme) yapmadan verilerle kolaylıkla işlem yapmamızı sağlar.
 • Oldukça basit bir syntax yapısına sahip olan AngularJS, dinamik HTML yapısı ile eğlenceli bir kodlama deneyimini yazılımcılara sunar ve okunabilirlik-yazılabilirlik açısından da göze hitap eder.
 • AngularJS’nin en büyük ve en faydalı özelliklerinden biri olan directives, HTML attribute’lerine müdahale ederek, standart attribute’lerin dışına çıkma imkanı sunar. (<span></span> yerine <metin></metin> yazmak güzel bir deneyim olsa gerek).
 • URL yönetiminde birkaç satır kodla sitenizi istediğiniz gibi partial’lara ayırabilir, olduçka hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz.
 • Kendi bünyesinde birçok modülü hazır olarak bulundurur. Basitçe örnek vermek gerekirse; bir filtreleme işlemi için yalnızca bir textbox yazmak yeterlidir.
 • Full Google desteği ile birlikte her zaman gelişime açıktır.
 • jQuery’den bağımsız olarak, jQuery ile yapdığınız birçok işlem daha hızlı ve daha kolay bir biçimde yapılabilir. (İçersinde jQuery Lite kütüphanesi entegredir)

Yukarıda ana başlıklarına değindiğim AngularJS’in onlarca özelliğini daha https://docs.angularjs.org adresinden inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda değindiğim bazı özellikleri de kullanarak AngularJS’yi canlı olarak deneyimlemek açısından sizi aşağıdaki videoyu izlemeye davet ediyorum.

 • Anonim

  Çok güzel ve sade bir anlatım olmuş. Teşekkürler.

 • Arif

  Selam, video izlenmiyor ne yazık kı “Sorry Because of its privacy settings, this video cannot be played here.” uyarısı veriyor.

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?