Büyümenin gizlenen yüzüne hızlı bir yolculuk

Growth (Büyüme) ve Growth Hacking son dönemde pek çok şirketin ya da ekibin gündemindeki popüler kavramlar. Peki, büyüme konusuna odaklanan bir şirketin atması gereken ilk adımlar neler? Bununla birlikte, bugüne kadar büyümeyle ilgili farklı uzmanlar tarafından, birbirinden oldukça farklı teoriler ortaya atılmış olmasına karşılık growth hacking’in özel bir reçetesi var mı?

2015 yılında, ilk kitabım Growth Hacking’e Başlangıç’ı yayımlarken öncelikli amacım büyümeyle ilgili sağlıklı bir düşünsel temel oluşturmaktı. Bu temel; 500 Startups’ın kurucusu Dave McClure, growth hacking kavramının mimarlarından biri olan Sean Ellis ve Y Combinator’ın kurucularından olan Paul Graham gibi isimlerin uzun yıllar önce detaylı olarak ortaya attığı modeller üzerine oturuyor.

Bütün zamanımı büyüme üzerine çalışarak geçiriyorum ve geçen yıllar içinde onlarca konuşma, yüzlerce workshop sayesinde dijital dünyanın bir parçası olan pek çok insanla fikirlerimi paylaşıp üzerine birlikte düşünme fırsatı yakaladım. Bugün, büyüme konusu gündeme geldiğinde internet sitesi trafiği, SEO veya “ücretsiz pazarlama” gibi başlıklar yerine AARRR’ı düşünen insanları görmek beni çok mutlu ediyor.

AARRR, büyüme stratejisi hakkında bize büyük ölçüde yardımcı olsa da ne tam olarak büyüme stratejisi belirlemeyi ne de bu stratejinin hayata geçirilmesini sağlar. Büyüme meselesini günlük iş operasyonunun bir parçası haline getirmek, büyük bir dikkatle tasarlanması gereken bazı aşamaları şart koşar.

1. Büyüme modeli

Herkes bir şekilde büyüme ile ilgili çalışıyor. Ancak genelde, bu denli çalışılmasına rağmen büyümenin hangi aşamalardan geçerek gerçekleşeceği ve hangi faktörlerin şirket büyümesi üzerinde gerçekten etkili olacağı konusunda çoğu zaman net bir yol haritası çizilemiyor.

Büyümeyi ciddi ciddi isteyen her şirketin, daha teknik hiçbir çalışmaya girişmeden önce, büyüme modelini net olarak belirlemesi gerekir.

Excel’de detaylı bir formül hazırlayabilir veya kağıt üzerine basitçe birkaç diyagram çizebilirsiniz, hiç fark etmez. Günün sonunda, büyüme formülü için önemli parametrelerin ve bu parametreleri canlandıracak faktörlerin neler olduğu net bir şekilde ortaya çıkarılmalı. Bu, bütün ekibin ulaşabilmesi ve büyüme çalışmalarında rol oynayan herkesin en ince detayına kadar hakim olması gereken bir tablo. Yani, büyüme ekibinin her bir üyesi, büyüme modelinin neden ve nasıl böyle oluşturulduğunu açıklayabilmeli. Bazı büyüme modeli örnekleri için şu yazıma da göz atabilirsiniz.

2. Büyüme ekibi

Geçmişte, büyüme ekibi ve bu ekibin gerekliliği hem anlatması hem de anlaşılması çok daha zor bir konuydu. Bugün artık büyümenin de aynı diğer disiplinler gibi özel yetenekler ve sistemler gerektirdiği biliniyor. Bu ekibin sorumluluğu — kabaca — şöyle açıklanabilir: Üzerine odaklanılan metrikleri optimize etmek için hem büyük resme göre atılması gereken adımların belirlenmesi hem de büyüme stratejisi ve taktiklerinin belirlenerek test edilip hayata geçirilmesi. Bu sorumluluğun ekipte net olarak kime ait olduğunun da belli olması gerekiyor.

Bir büyüme ekibi kurulmaz, büyüme ile ilgili çalışmaları kimin yürüttüğü bilinmezse; büyüme metriklerinin neler olduğu, bu metrikleri iyileştirmek için nasıl bir sistem inşa edildiği, hangi fikirlerin uygulanabileceği ve bu kabule hangi testler sonucu ulaşıldığı gibi, büyüme projeleri için hayati önem taşıyan soruların yanıtları net olarak verilemez. Dolayısıyla bu soruların yanıtları şirketteki her kişi için farklılık göstermeye başlar ve kendinizi bir anda büyük bir karışıklığı çözmeye çalışırken bulabilirsiniz.

3. Yetenekler ve araçlar

Teknik açıdan değerlendirildiğinde, büyüme çalışmalarının yüksek bir tempoda gerçekleştirilen test ve bu testlerin detaylı analizlerinden oluştuğu gözlemlenebilir.

Büyüme fikirlerinin doğru ve hızlı bir şekilde teste hazırlanabilmesi; güçlü yeteneklere sahip ekip üyeleri tarafından çok hızlı şekilde sonuçlar üretilmesi ve bu süreçte gerçekleştirilen birçok işlemi hızlandıran doğru araçların kullanılmasına bağlıdır.

Özetle;

Growth hacking sihirli bir kelime gibi görünse de büyüme bir gecede bir sihirle gerçekleşebilecek bir mesele değil. Özel bir reçetesi de yok ancak olmazsa olmazları var:

  • Büyüme ile ilgili bütün paydaşların fikir birliğine vardığı bir büyüme modeli oluşturulması
  • Büyüme sürecinin sorumluluğunu üstlenecek; büyüme için gerekli aksiyonların alınmasını ve takibini sağlayacak bir ekip kurulması
  • Bu ekibin aktif ve dinamik olarak çalışabilmesi için gerekli araç ve yeteneklerle donatılması
Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Sürecin teknik adımlarına geçmeden önce, büyümeye elverişli bir ortam yaratmak bugün şirketinizin en temel gereksinimi olabilir.

 

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?