E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL

DAM Start-up Studio’nun 4. Girişimi: Ciz.io’nun Hikayesi

Girişim ofisinin girişimcilere faydası olmayacaksa, girişim ofisi olmasının ne anlamı var?
Ciz.io‘nun hikayesi DAM Growth Hackers‘daki çalışma arkadaşım Can Taner ile birlikte DAM GH’nin iş modelini oluşturmaya çalışırken tespit ettiğimiz bir ihtiyaçtan başlıyor: Türk Girişimcileri için, Türkçe içerikli, hızlı çözüm sağlayan, kolaboratif çalışmaya müsait şablon eksikliği. İşte tam da bu tespitin akabinde gerçekleştirdiğimiz arka plan ve kaynak araştırması, fikir doğrulama ve nihayetinde aldığımız “Bu işi biz yapmalıyız!” kararı ile yola çıkıldı. “Hazırlık adımlarını dört dörtlük atabildiniz mi?” diye düşünenler için yanıtım “Eş zamanlı olarak, diğer girişimlerimiz olan SHERPA, DAM Growth Hackers ve Dijital Stüdyo‘nun da büyüme süreçlerini yönettiğimizden, gönül rahatlığıyla -Evet- yanıtını veremem.” olacaktır. “Hiçbir şey hiçbir zaman tam hayal ettiğin gibi gerçekleşmez” genellemesine sırtımıza dayayarak ilerledik. Ve Ciz.io v.1.0’daki özellik setini fantezilerimizle süslemeksizin, zengin bir kullanıcı deneyimini esas alarak optimum fonksiyonalitede bir MVP yaratıp, Eylül’ün hemen başında Public Beta’yı yayına aldık.

Peki sonra ne oldu? Bu yazıyı bir lansman istatistikleri şölenine çevirip sizleri rakamlara boğmaktansa, ben dahil tüm Ciz.io ekibinin belki de tüm lansman sürecinde en çok neden etkilendiğini ve motive olduğunu not düşmek isterim. Kullanıcıları ürünü kabullenip, ürünün gelişmesi için geri bildirimlerde bulunurlarken bir yandan da ürünün tanıtımında tamamen gönüllü olarak bize destek olma inisiyatifini gösterdiler. Bu her girişimcinin gerçek olması için duacı olduğu rüyadır. “Fayda yaratabilmek” idealinin, eyleme dönüşmüş hali…

SHERPA Blog her hafta e-postanızda. Ücretsiz abone olmak için tıklayın.

Ciz.io ile şahsen benim okurken tüylerimi en çok diken diken eden geri bildirimler, Webrazzi’deki ürün tanıtımının altındaki yorumların orijinlerinin nereden gelebildiğini gördüğümde gerçekleşti. Facebook üzerinde kurulmuş olan Startup Istanbul grubu (Link login gerektiriyor) içerisinde girişimcilerin, başka bir girişimi destekleyebilmek adına nasıl örgütlenebildiklerini ve bunu da yine tamamen gönüllü bir inisiyatifle başarabildiklerini gördüm ya artık Ciz.io için atacağımız ezberbozan diğer adımların önünde hiçbir zorluk duramaz.

Ciz.io‘da çok yakında Ciz.io’nun kendi iş modelini de kamuya açık halde paylaşacak ve yol haritamızdaki tüm detayları Ciz.io kullanıcılarının görüşüne, kullanımına, esinlenmesine açacağız. Yolumuza, yine Ciz.io kullanıcılarının geri bildirimlerini alarak devreye alacağımız yepyeni ve yine girişimcinin gerçekten işine yarayacak şablonları sisteme entegre ederek devam edeceğiz.

Tek amacımız var; Türk girişimcilik ekosisteminin “Bana bunları Ciz.io üzerinden gönderir misin? Bakıp, yorumlarımı seninle paylaşayım.” cümlesini tamamen içgüdüsel olarak seslendirmesi…

Daha anlatacak çok hikayemiz var. Bizi takip etmeye devam edin…

Yakup Bayrak

Yakup Bayrak

Founder

‘77 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Mayıs 2013'ten bu yana SHERPA’nın başında.

0