Webinar Kaydı

Girişimcinin karabasanı: Bu fikir tutar mı?

Bu webinar kaydında hangi iş modelini nasıl tasarlaman gerektiğini Yakup Bayrak'tan öğrenecek ve seni girişimci yapan şeyin iş fikrin değil, tasarladığın iş modeli olduğunu öğreneceksin.
Yakup Bayrak

Yakup Bayrak

Kurucu SHERPA
#Girişimcilik #Metodoloji #Ürün ve Servis Tasarımı
Kalan koltuk sayısı:
69
Satın al
Eğitmen hakkında
Yakup Bayrak

Yakup Bayrak

Kurucu
SHERPA

Yakup Bayrak, DAM Startup Studio çatısı altında hayat verdiği ciz.io, SHERPA, Dijital Studio ve SHERPA Blog girişimlerinin yanı sıra, çeşitli hızlandırma ve kuluçka merkezlerinde yol gösterici olarak çalışmaktadır.

Girişimcinin karabasanı: Bu fikir tutar mı?

Hemen cevap verelim: Hayır 🙂

Dost acı söyler, bir iş fikrin olması seni girişimci yapmaz. Girişimcilik için bir iş modeli hazırlaman elzemdir. İş modeli tasarlamak, seni bu fikrin tüm detaylarını düşünmeye teşvik ederek kendi kendine durmaksızın sorduğun “Acaba ben girişimci miyim?” sorusuna da yanıt vermeni sağlar. Zaten tutan şey fikrin kendisi değil, iş modelindir. Ancak sakın korkma; bir iş fikrini yaratmanın, bulmanın, araklamanın verdiği önlenemez şevki göz açıp kapayana kadar kaybetmene sebep olacak “Sayfalarca iş planı yazmalısın.” önerilerinin artık geçerliliği yok. Gün hızlı hareket edenin günü ve bunu kanıtlamak için buradayız…

Bu mentorluk seansında iş modeli tasarlamanın, fikir bulmaktan çok daha zor bir icraat olduğunu görecek ancak bir yandan da nasıl yapılacağını detaylıca öğreneceksin. Seninle aynı dertlerden muzdarip diğer katılımcıların webinar boyunca sordukları soruların yanıtlarını sen de alabilecek ve belki daha önceden hiç düşünmediğin detaylar hakkında aydınlanma fırsatını yakalayabileceksin.

Kimler katılmalı?

 • Nereden başlayacağını bilemeyen ama fikrini hayata geçirmek isteyen girişimciler
 • Varolan iş modelini geliştirmek isteyenler
 • Kurum içi katma değerli servisler için model geliştiren iş analistleri / ürün yöneticileri

Neler öğreneceksin?

 • Yalın kanvas nedir ve nasıl tasarlanır?
 • İş modeli kanvası nedir ve nasıl tasarlanır?
 • Hangi iş fikri için hangi kanvas seçilmeli?
 • Ürün/piyasa uyumu nedir, iş modelini nasıl etkiler?
 • Problem-çözüm döngüsünde adım adım nasıl ilerlenir?
 • Meşhur “Benzersiz değer teklifi” nasıl yazılır?

Katılmadan önce ne yapmalı?

Eğer ki katılımdan maksimum fayda sağlamak istiyorsan, webinar başlamadan önce aşağıdaki adımları atmanı öneririz:

 1. Önce, şuradaki “İş modeli nasıl hazırlanır?” ve buradaki “Yalın kanvas nasıl hazırlanır?” SHERPA Blog makalelerini mutlaka oku.
 2. İş modelini Ciz.io üzerinde oluştur (“Zaten var” diyorsan, modelini Ciz.io’ya ekle) ve bizimle paylaş. Bunun için kanvasını oluşturduktan sonra herkese açık hale getirmen, paylaş butonuna tıklayarak bağlantını kopyalaman ve istersen editor@sherpa.blog adresine göndermen, istersen de SHERPA Blog sosyal medya hesaplarına mesaj atman yeterli.*
 3. Webinar’da senin dışında 19 girişimci daha olacak. Onların soracakları sorulara alacakları yanıtlar da senin için faydalı olacak, orası kesin ama kendi sorularını kısa ve net bir şekilde kağıda dök. Dök ki webinar’da mentorun senin sorularına da mutlaka yanıt verebilsin.

*Merak etme, oluşturduğun kanvas hiçbir üçüncü parti ile paylaşılmayacak.
Webinar Kaydı
Girişimcinin karabasanı: Bu fikir tutar mı?