Korsanlar için SaaS rehberi

Özellikle startup’ların kaynak, eleman ve ekspertiz darboğazlarına çözüm olan SaaS (Software as a Service) endüstrisi, gün geçtikçe büyüyor. Chiefmartec’in 2015 yılının Ocak ayı itibariyle yayınladığı listede 43 kategoriye dağılmış tam 1876 adet hizmet mevcut. Bu sektör bu kadar büyüdüğüne göre gerçekten fayda üretiyor olmalı (üretiyor da), ancak bu kadar potansiyel çözüm arasından kendinize uygun olanı bulmaya çalışmak, mevcut kaynak sorununuzu bambaşka ölçeklere taşıyabilir. Bu yükü biraz olsun hafifletebilmek için “Korsan Metrikleri” de denen AARRR (Acquisition, Activation, Retention, Revenue, Referral) metrikleri çerçevesinde, Segment’in Analytics Academy’de yayınladığı, önemli göstergeleri takip altına almak ve optimize etmek için kullanabileceğiniz SaaS’ların listesini paylaşacağım.

AARRR modeli, ürün yönetimi ve performans ölçümü için sıklıkla kullanılan meşhur ARM (Acquisition, Retention, Monetization) modelini kullanıcı gözünden ele alan ve “Monetization” (Revenue) adımının sonrasının önemini vurgulayan bir alternatif performans yönetim modeli. Model ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz, yazarlarımızdan Batuhan’ın DAM Growth Hackers Not Defteri’nde yayınlanan yazı dizisini okuyabilir, hatta tüm içeriği e-book olarak indirebilirsiniz.

AARRR metrikleri konusunda bir soru işareti kalmadığına göre, artık hangi işlev için hangi SaaS’ın kullanabileceğimize bakabiliriz. Aşağıda aynı kategorilerin farklı başlıklar altında tekrarlandığını göreceksiniz. Bunun sebebi, listedeki SaaS’ların çoğunun birden fazla fonksiyonu olması. Daha fazla uzatmadan listeye geçiyorum:

Acquisition (Edinim)

Activation (Aktivasyon)

Retention (Bağlılık)

Revenue (Gelir)

Referral (Tavsiye)

Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Tabii ki, yukarıdaki araçların tümünü entegre etmenizi önermiyoruz, ancak odaklandığınız büyüme alanında rekabet avantajı sağlamak için ilgili araçları inceleyip denemeye başlamanızın tam zamanı olabilir.

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?