Google Analytics Eğitimleri

Websitesi performans analizi dendiğinde akla gelen ilk araç olan Google Analytics, Google’ın webmasterlara sunduğu en etkili performans ölçüm toolları arasında çoğu zaman ilk sırada konumlanır. Sitenize dair aklınıza gelebilecek tüm değerleri ve verileri ölçümleyebilen Google Analytics, bu bağlamda özellikle e-ticaret siteleri için olmazsa olmaz bir araç haline gelmiştir. Bu denli kapsamlı bir tooldan söz ederken elbette onu etkili hale getirmek, doğru bir şekilde kullanabilmekten geçer. SHERPA Blog’un salt bu amaca yönelik hazırladığı Google Analytics eğitimleri, websitenizin performansını ve en kritik değerlerini yorumlayabilmenize olanak sağlar.

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics nedir sorusunun cevabını her websitesi sahibi bilmelidir. İster bir e-ticaret sitesi, ister bir blog sahibi olun; kurmuş olduğunuz websitesi ile ilgili düzenli olarak takip etmeniz gereken bazı temel değerler vardır. Günlük ziyaretçi sayısı, trafik oranları, trafiğin sayfalara göre dağılımı, en çok ziyaretçi getiren sayfalar gibi pek çok veri, Google Analytics tabanında görüntülemeniz için saklanır. E-ticaret sektörüne yeni atılmış girişimcilerde olduğu kadar kurumsal ve köklü firmalarda da Google Analytics kullanımı neredeyse zorunlu hale gelmiştir demek mümkün. Sitenin doğasına bağlı olarak Google Analytics, size ihtiyacını duyduğunuz verileri günlük, haftalık, aylık ya da yıllık bazda sunmayı amaçlar. Google Analytics kullanmayı öğrendikten sonra bu verileri sitenizin yararına yorumlamak ise günün sonunda size daha çok trafik, daha yüksek görünürlük ve uzun vadede daha fazla kar olarak geri döner.

Google Analytics Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce Google Analytics kullanmak, bir siteyi “herhangi bir site” olmaktan kurtararak gerçekten işleyen ve aktif bir siteye dönüştürür. Büyük bir özen ve özveri ile hazırladığınız web sayfalarının kullanıcı tarafında nasıl bir etki yarattığını görme fırsatı tanır. X bir sayfayı günlük bazda ele aldığımızda Google Analytics sayesinde sayfanın ziyaretçi sayısını, tıklanma oranlarını, sayfanın getirdiği dönüşüm oranlarını, organik ya da paid başta olmak üzere hangi kanaldan daha çok kullanıcı aldığını ve sayfanın terk edilme yüzdelerini görebilmeniz mümkün olur. Bahsettiğimiz bu veriler ise doğru yorumlandığı takdirde o sayfa için büyük değişimlerin habercisi olur. Diğer sayfalara kıyasla daha az trafik alan sayfa için yeniden yapılandırma planı oluşturulabilir, organik kanalların zayıf kaldığı sayfalar için SEO çalışmaları başlatılabilir, paid kanalların işe yaradığı sayfalara daha fazla reklam çıkılabilir ya da hemen çıkma (bounce rate) oranlarının yüksek olduğu sayfalar için daha kalıcı çözümler üzerinde durulabilir. Google Analytics’in sunduğu datalar göz önünde bulundurularak siteyi çok daha karlı ve verimli bir hale getirmek mümkün.

Google Analytics Eğitimlerinin Katkıları

Google Analytics kurulumu tamamlandıktan sonra asıl iş, araç tarafından sunulan verilerin doğru bir şekilde yorumlanabilmesi ve değerlendirmeye alınabilmesidir. Bu noktada ise Google Analytics eğitimi devreye girer. SHERPA Blog’un hazırladığı Google Analytics kursları ve eğitimleri, dijital pazarlama sektörünün en başarılı isimlerini ağırlar. SHERPA Blog Google Analytics eğitimleri sayesinde GA’da özel rapor çekmeyi öğrenebilir, sitenizin kategori ağacı yapısına özel olarak raporlar hazırlayabilir, hangi veri havuzlarının sizin için daha değerli olduğunu keşfedebilir ya da Google Analytics WordPress kurulumu gibi teknik detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz. A’dan Z’ye Google Analytics’e hakim olarak web sitenizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Google Analytics nasıl kurulur, Google Analytics kodu nedir gibi en temel sorular başta olmak üzere Google Analytics dünyası ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere SHERPA Blog webinarları ve video eğitimleri ile ulaşabilirsiniz.