SHERPA Scholar: Banner Advertising

SHERPA olarak çalışmalarımızın bir dayanağının olması çok önemlidir. Bir işi “yapmış olmak” için yapmak prensiplerimize aykırıdır. Bu amaçla durmaksızın araştırma yapıyor, makaleler okuyor, trendleri takip ediyoruz.

Bu kapsamda yaptığımız araştırmaların birinde şu başlıkta bir makale dikkatimizi çekti: “The Effect of Banner Advertising on Internet Purchasing”. Banner reklamların internet üzerindeki alışverişe olan etkisini araştıran bu makaledeki bulgularımızı da sizlerle paylaşmak boynumuzun borcudur.

Yazarların bulgularına göre banner reklamların internet üzerinden yapılan alışveriş üzerinde önemli bir katkısı olduğu ispatlanmıştır. Özellikle mevcut müşteriler bazındaki alışveriş olasılığının banner reklamlarına maruz kalmalarıyla beraber artış gösterdiğinin saptandığı belirtiliyor. Maruz kalınan banner reklamlarının satışı arttırdığının gösterilmesiyle beraber, yöneticilerin “click through” gibi anlık matrisleri dikkate almalarının, reklamın efektifliği için yanıltıcı olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre banner’ın tasarım ve uygulamasının da önemli etkilerinin olduğu gözlenmiş. Kullanıcıların bir hafta içerisinde maruz kaldığı reklam içeriği arttıkça, satın alma olasılıklarının azaldığı, bilgi yoğunluğu arttıkça da reklamın etkisinin azaldığı gözlenmiş. Pek çok sayfada ve web sitelerinde daha az sayıda (ve tutarlı biçimde) kampanya görsellerine maruz kalmalarının olumlu sonuç verdiği belirtiliyor. Sabit sayıdaki maruz kalınma ve yaratıcı çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, anasayfada alınan aksiyonların diğer sayfalara göre daha etkili olduğu belirtiliyor. Ve son olarak, belirli bir hedef kitleye hitap eden çalışmalar ile alınan aksiyonların hedef kitlesi olmayan çalışmalara göre daha yüksek aksiyon aldığı da bulgular arasında. Alınan aksiyonların da hedef kitle opsiyonları genişledikçe arttığı belirtiliyor.

Sonra vay ben duymadım, vay ben görmedim, yan yattı, otobüsün lastiği patladı, sular kesildi demeyin 🙂

Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Referans:
Manhanda, P., Dubé, J.P., Goh, K.Y. and Chintagunta, P.K. (2006), “The Effect of Banner Advertising on Internet Puchasing,” Journal of Marketing Research, 43 (February), 98-108.

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?

Benzer Yazılar