Kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur

Aza Raskin, “To the user, the interface is the product.” diyor. Yani, “kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur.”

Bu diğer firmalar için “bu yüzden çok şaşaalı websiteleri yapıyoruz.” veya “bu yüzden en orjinal fikri bulmaya çalışıyoruz.” anlamına gelebilir. Biz ise “bu yüzden kullanıcı deneyimine önem veriyoruz.” diyoruz.

Bir websitesinin arayüzü çok estetik olabilir fakat unutmamalısınız ki o websitesini müşteriniz için değil, müşterinizin müşterisi için yapıyorsunuz, yani hedef kitleniz marka değil, o markanın müşterisi.

Sadece “estetik gözüken” bir websitesi yapmak, işin stratejisini ve analizini tasarımcıya bırakmak anlamına gelir. Ortaya, dekorasyonu çok güzel bir ev çıkarırsınız fakat evin mutfağını bir türlü bulamazsınız. Evin mutfağına bir türlü ulaşamadığınız için de misafirleriniz evin şaşaasını görmeye gelir fakat aç döndükleri için bir daha da uğramazlar.

Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Sonucu karmaşık hale getirmek için değil, basit tutmak için işinizi zorlaştırın ve markaya değil, kullanıcıya odaklanın.

“It’s not just what it looks like and feels like. Design is how it works.“
— Steve Jobs

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?

Benzer Yazılar