UX Efsanesi #26: “Kullanılabilirlik testi = odak grubu”

Konu, kullanıcılardan geri bildirim almaya geldiğinde, amaçları tamamen farklı olmasına rağmen, genellikle, kullanıcı testleri ve odak grupları arasında karmaşa yaşanır.

Odak grupları, kullanıcıların ne dediğini değerlendirir. Bir grup insan, verilen konu üzerindeki motivasyonlarını ve tercihlerini açığa çıkarmak amacıyla duygularını, yaklaşımlarını ve düşüncelerini paylaşır. Kullanıcı testi ise, kullanıcılara anahtar işlemler verip onların performans ve deneyimlerini analiz ederek, bir ürünü nasıl kullandıklarını gözlemleme yoludur.

İki metodun farklılıkları nelerdir?

  • Amaçları farklıdır. Chris Gieger’in yazısında özetlediği gibi: Odak grupları, insanların bir şeyle ilgili hisleri ve düşüncelerini anlamakla ilgiliyken, kullanıcı testleri, insanların bir şeyi nasıl kullandıklarına bakmaktadır.
  • Zanzara tarafından hazırlanmış olan detaylı bir white paper (PDF), “Odak grupları, insanların ne istediklerini söyler, kullanıcı çalışmaları ise bir şeyin çalışıp çalışmadığını” der.
  • Araştırma süreçleri tamamen farklıdır. Odak grupları, hedef kitleniz içinden seçtiğiniz bireylerle bilgi alışverişini tavsiye ederken, kullanılabilirlik testleri, verilen işlemlerin nasıl yapıldığını gözlemlemeye dayalıdır. Buna ek olarak, odak grubu araştırmaları, katılımcılardan oluşan bir grupla yapılırken, kullanılabilirlik testleri genelde birebir yapılmaktadır.
  • İnsanların söyledikleriyle yaptıkları bir değildir. Jakob Nielsen’e göre, iki metod arasındaki en önemli fark şudur: “Kullanılabilirlik testleri, kullanıcıların ürünü nasıl kullandıklarını belirlerken; odak grupları, insanların ancak yaptıklarını söyledikleri şeyleri açığa çıkarır”. Cardinal Path, iki metod arasında çok önemli bir karşılaştırma yazmıştır. (Daha fazla kaynak için, UX Efsanesi #21’e bakınız)
  • Her ikisi de geliştirmenin farklı fazlarında uygulanmalıdır. Odak grupları, projenin erken dönemlerinde hedef kitleyi doğru belirlemek için, kullanılabilirlik testi ise, ürününüz tamamlandığında veya test aşamasındayken performansını değerlendirmek için uygulanmalıdır diye belirtiliyor bu Webcredible yazısında.
  • Steve Krug, Don’t Make Me Think‘de bu miti olabilecek en kısa söylemle açığa vurmaktadır: “Odak grupları kullanılabilirlik testleri değildir.”
  • Erika Hall ise, “Odak grupları değersizdir…Bir odak grubu, grup dinamikleri üzerinde yapay bir oluşumdur” der.

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Kollin

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?

Benzer Yazılar