UX Efsanesi #31: “UX tasarımı, projenin bir adımıdır.”

Birçok kişi, kullanıcı deneyimi tasarımının arayüzün taslağını yapmakla sınırlı olduğunu düşünür. Ancak, kullanıcı deneyimi tasarımı çok geniş bir süreçtir. Strateji ile başlar – ideal olarak – ve proje ya da işin tüm aşamalarını etkiler.

Kullanıcı deneyimi tasarımı iş modelini öğrenmekle, kullanıcı araştırması yapmakla ve servisin kullanıcıların hayatında anlamlı bir şekilde nasıl yer edinebileceğini anlamakla başlar. Bu durumda, kullanıcı deneyimi tasarımı, iş stratejisi ve iş kararlarının temelinin belirlenmesinde önemli bir adımdır. Kullanıcı deneyimi odaklı süreç, kullanıcı arayüzü (UI) ile de bitmez; kullanıcılarla test etmek, geliştirmeyi desteklemek, ve açılıştan sonra gereken düzenlemeleri yapmak gerekir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Arabirim Tasarımı’ndan hangi yönleriyle daha kapsamlıdır?

 • “Arayüz, kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır, ama kullanıcı deneyimi çok daha fazlasıdır.” – Peter Merholz
  “Bir tasarımcıyı, iş stratejilerinin ilgilendirmediğini düşünen, bu yüzden de o kısmı merak etmememi söyleyen müşterilerim oldu. Kullanıcı Deneyimi yüzeysellikten çok uzaktır.” – Dan Saffer
  “Kullanıcı deneyimi tasarımı bir onay kutusu değildir; işaretleyip bir sonrakine geçmezsiniz. Yaptığınız her şeye entegre edilmesi gereken bir süreçtir” – Liz Danzico
  Kullanıcı Deneyimi hakkında en önemli 10 yanılgıyı şu yazıdan okuyabilirsiniz: 10 Most Common Misconceptions About User Experience Design
 • UXMatters sitesinde, Pabini Gabriel-Petit’in kaleme aldığı Design Is a Process, Not a Methodology yazısında, yazar, ürün tasarım sürecinin 8 aşamasını gösteriyor. Ürünün tüm sürecini 3 parçaya böldüğümüzde ise şöyle bir sonuç çıkıyor: Tanımlama, tasarlama, ve geliştirme. Arabirim tasarımı ve wireframe süreci içinse, 8 aşamanın sadece bir tanesi diyebiliriz.
 • Jesse James Garrett, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı’nın, stratejiden başlayıp, arabirim tasarımına kadar uzanan 5 aşamasından bahsediyor: Özet Versiyon (PDF)Detaylı versiyon (PDF).
 • That Squiggle of the Design Process video’sunda, tasarım aşamasında, Kullanıcı Deneyimi araştırmasının ve prototipleştirmenin önemi ve tasarım sürecini soyuttan somuta götürüşü görselleştiriliyor.
 • A Project Guide to UX Design kitabında da Kullanıcı Deneyimi Tasarımı’na ait aşamaları (proje hedefleri, iş gereksinimleri, araştırma, hedef kitle, site haritası, wireframe, kullanıcı testi ve projenin yayına alınma aşamaları) ve detayları bulabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Tasarım süreci örneklerinden bazıları;

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Gócza 

 

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?