Erkan Öğümsöğütlü

Former UX Designer @SHERPA

1992 yılında dünyaya ilk kez İstanbul’un Kadıköy'ünden bakan Erkan, 5. sınıfa kadar Moda’da geçen bir çocukluğa sahipken, bir anda ailesinin göçü sebebiyle Gaziantep'e yerleşir ve bununla beraber kendini bir kültür şokunun başrolünde bulur. Küçük bir şehre taşınan “İstanbullu” bir çocuk olarak biraz içine kapanır, az konuşmaya başlar, çokça da etrafı tanımaya ve alışmaya çalışır.

Eğitim hayatına mecburi olarak Gaziantep'te devam eder ve liseyi bir meslek lisesinde okur. “Buradan nasıl kurtulurum?” üzerine planlar yaparken bunun en iyi yolunun çok çalışmak olduğuna karar verir. Neticesinde de ödülünü alır ve ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünü kazanarak artık hayatının kontrolünü kendi ellerine almaya başlar. ODTÜ'de geçirdiği yıllar onun için büyük değişim yıllarıdır: Hayata bakışı ve karakteri kendi istediği yönde değişen Erkan, üniversite yıllarını “Hayatımdaki en önemli dönüm noktası” olarak anımsar.

Üniversite yılları boyunca “freelance” olarak tasarım projelerinde yer alan Erkan, böylece bir yandan kendi alanına hazırlanırken, diğer yandan da erkenden deneyim kazanmaya başlar. Öğrencilik hayatı boyunca müzik ve spor gibi alanlara vakit ayırmak istese de, hem okul hem iş yoğunluğu dolayısıyla bunlara istediği kadar vakit ayıramaz, aktif olarak bir topluluk veya aktivite içerisinde bulunamaz. Bu konuda kalbi hala biraz kırık olsa da, elinden geleni yapmanın verdiği iç huzura da erişmesini bilir. ODTÜ’de dolu dolu eğitim ve işle geçen yılların ardından yüksek lisans eğitimi için de vakit kaybetmez ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde Stratejik Tasarım ve Yönetim alanında eğitimine başlar.

İlkokulda gerçek bir “Kadıköy çocuğu” olarak satranç ve İngilizce kurslarına gider, sonraki yıllarda da formal eğitimin yanı sıra kendini geliştirmeye hiç ara vermez. “Product Owner Empowerment” eğitimiyle birlikte dijital ürün yönetimi konusunda da tecrübe kazanır. Lise yılları boyunca aldığı web tasarım ve programlama eğitimleri hem üniversite hem de iş hayatında ona çok yardımcı olur. Projelere dahil olur, sosyal çevresini genişletir ve bu süreç onu "kullanıcı için tasarlamak" kavramına doğru yöneltir. Merak ve öğrenme açlığını her daim kamçılayarak kişisel gelişiminde dönüm noktalarını kendi belirler ve öğrendikleriyle birlikte de kalıpları zorlamaya, yeni şeyler keşfetmeye devam eder. Bu “Merak et → Öğren → Yık/Yeniden kur” sarmalı Erkan’ın HTML, CSS, arayüz ve deneyim tasarımı şeklinde ilerlemesinin önünü açar.

Kişisel hayatında en büyük tutkuları tiyatro ve müzik olan Erkan, zaman zaman analog ortamlara kaçarak kağıt kalem ile çizimler de yapıyor. Bunun yanı sıra yazmaya ve müzik üretmeye de vakit ayırıyor, ruhunu ve bedenini dinlendirmek için de sık sık doğaya kaçmaya çabalıyor. Sıkı bir elektronik müzik takipçisi ve onunla birlikte gelen kollektif eğlence kültürünü çok beğeniyor. Çok sık kitap okumasa da, dijital içerik platformlarında bilgilendirici içerikler tüketmeyi seviyor. “Wait But Why” en sevdiği mecralardan birisi. Sinemayla arası eskiden iyi olmakla beraber, oturup 3 saat film izlemek ona “boşa geçmiş bir vakit” gibi hissettiriyor, sebebini bilemiyor(uz).

Şu hayatta en sevmediği şey "Ya şu yıla gelmişiz hala bu ilkelliklerle mi uğraşıyoruz?" dedirten insanlık. Bilişsel açıdan çok daha ileri gidebilecekken, koskoca insanların masa başlarında oturup kısıtlamalar, yasaklar, zamanın ruhuna ayak uyduramayan gelenekler, tarihe gömülmesi gereken zihniyetlere uğraş veriyor olması onu çokça düşüncelere gark ediyor...

Yazara ait içerikler

Hız, tasarım odaksızlık, çok özellik, az kalite, yine hız…
Makaleler

Hız, tasarım odaksızlık, çok özellik, az kalite, yine hız…

Tıpkı fiziksel ürünlerin hızlı ve bolca üretimine "seri üretim" dediğimiz gibi, dijital dünyada da artık "seri dijital üretim" yapıyoruz diyebiliriz. Bu süreçleri de agile, scrum, sprint gibi "fancy" sözlerle süslüyoruz. Peki aslında her biri detaylı ve kapsamlı birer metodoloji olan bu kavramların hakkını ne kadar verebiliyoruz?

Erkan Öğümsöğütlü