ANGULAR 5  –  HTTP Client

angular5-http-client-tutorial

Angular’da geliştirme yapmaktan en çok zevk aldığım konulardan birine geldik. Serinin üçüncüsü: Angular HTTP Client.

Bu eğitimi hazırlamadan önce uzunca bir düşünme ve ön hazırlık yapma süreci geçirdim. Bu konunun en iyi şekilde anlaşılması için ne yapabilirdim? Tabii ilk şart, anlaşılır bir biçimde anlatabilmemdi. Peki ya başka?

Malumunuz HTTP işlemleri tamamen sunucu taraflı işlemler. Gerek eğitim, gerekse de demo uygulamalar hazırlamak için pek çok FAKE API’ler mevcut.

Bu eğitim videosunu tasarlama sürecinde, FAKE API yerine gerçek bir API ile eğitimimizi gerçekleştirmemizin daha faydalı olacağını düşündüm ve herkesin sadece kendine özel bir alanının olduğu tüm CRUD işlemlerini gerçekleştirebileceği bir API yazmaya karar verdim.

API ve dokumentasyon için buradan alalım sizi.

HTTP konusunda benim şahsi görüşüm; önyüze can veren, kullanıcıya gerçek anlamda interaksiyon sağlatan yegâne etken olduğu. Konuya geliştirici kapsamlı bakınca ise, mühendisliğin biraz daha ağır bastığı, uçan kaçan animasyonların yerine verilerin havada uçuştuğu geliştirme süreçleri alıyor.

Videolara geçmeden sizinle küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum:

Toplamda bir buçuk saatten oluşan bu eğitimde HTTP Client konusunu hatrı sayılır bir şekilde anlatmaya çalıştım fakat biraz daha derine inmemiz gereken yerler var. Ben ilk etapta sizleri çok fazla sıkmamak için Error Handling ve Reusable Service kavramlarını bu videoya dahil etmedim. Bir sonraki eğitimde bu konuları mercek altına alacağız.

Şimdiden iyi seyirler…

1. Bölüm:

2. Bölüm:

3. Bölüm:

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?