Makaleler

Elon Musk gibi düşünmek

Kurduğu her şirketle dünyayı biraz daha değiştiren "yıldız girişimci" Elon Musk'ın inovatif fikirlerinin altında nasıl bir düşünme modeli yatıyor? Dahası, Musk bu fikirleri nasıl çalışır hale getiriyor?

Can Aslan 10 Mayıs 2017

Kurduğu her şirketle dünyayı biraz daha değiştiren yıldız girişimci Elon Musk’ın inovatif fikirlerinin altında nasıl bir düşünme modeli yatıyor? Dahası, Musk bu fikirleri nasıl çalışır hale getiriyor?

Bu soruya yanıt aramadan önce Elon Musk’ı bir girişimci olarak kısaca tanıyalım:

  • Musk ilk şirketini 1995 yılında kardeşi Kimbal ile birlikte kurdu. İnternet gazeteleri için yazılım üreten Zip2 adlı şirket dört yıl sonra Compaq tarafından 307 milyon dolara satın alındı.
  • X.com adıyla, PayPal’in başlangıcı olarak tanımlanan bir online banka kurdu. PayPal 2002 yılında Ebay tarafından 1.5 milyar dolar karşılığında satın alındı.
  • 2002 yılında uzay taşımacılığını ve keşfini hızlandırmak amacıyla SpaceX şirketini kurdu. SpaceX, NASA’yla yaptığı uzun süreli sözleşme ile Space Shuttle programının yerini alarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na ekipman taşımaya başladı.
  • 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan elektrikli araç şirketi Tesla Motors’un ana yatırımcılarından biri oldu ve sonrasında yönetim kurulunun başına geçti.
  • Güneş enerjisi şirketi Solar City’yi kurdu ve Tesla batarya teknolojisini evlere taşıdı.

İlkeler odaklı düşünme (First principles thinking)

Musk, alttaki örnekte olduğu gibi, çeşitli röportajlarında onu farklı kılan noktalardan birinin ilkeler odaklı düşünme (first principles thinking) olduğunu ifade ediyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Keşfetmeye Devam Et