Makaleler

Amazon.com’dan e-ticaret için müşteri deneyimi ipuçları

E-ticaret sektörünün öncüsü Amazon.com'un başarısını sadece fiyatlandırma politikalarına bağlamak mümkün değil. Amazon.com'un sunduğu yenilikçi yaklaşımların büyük çoğunluğu, e-ticaret müşteri deneyimi konusunda adeta ders niteliğinde. Müşteri deneyiminizi içinde bulunduğu rekabet ortamında bir, hatta belki de birkaç adım iyileştirecek ipuçlarını, Amazon.com'un ilham veren stratejilerini baz alarak derledik.

Serhan Yazar 05 Şubat 2016

E-ticaret sektörünün öncüsü Amazon.com’un başarısını sadece fiyatlandırma politikalarına bağlamak mümkün değil. Amazon.com‘un sunduğu yenilikçi yaklaşımların büyük çoğunluğu, e-ticaret müşteri deneyimi konusunda adeta ders niteliğinde.

Müşteri deneyiminizi içinde bulunduğu rekabet ortamında bir, hatta belki de birkaç adım iyileştirecek ipuçlarını, Amazon.com’un ilham veren stratejilerini baz alarak derledik.

Amerika’nın en büyük e-ticaret firması olan Amazon.com, 2014 yılında 88,988 milyar Dolar gelir beyan etti. Elde ettikleri (bir önceki seneye göre) %20 oranındaki gelir artışını sadece fiyatlandırma politikalarıyla ilişkilendirmek çok geçerli bir çıkarım değil.

Peki, Amazon.com’un başarısının arkasındaki stratejiler neler? Gelin, beraber inceleyelim.


Kişiselleştirilmiş e-postalar

E-posta pazarlamanın sektördeki önemi aşikar. Üyelerinize, içerikleri üyelerinizin davranışlarına göre kişiselleştirilmiş e-postalar göndererek bu kanalı daha performanslı hale getirmek elimizde. Çünkü kişiselleştirilmiş e-posta içeriği üyeye özel olduğundan, onun incelediği ve ilgi alanına giren elementleri barındırdığından, yüksek bir açılma ve tıklama oranını sağlayacaktır.

Amazon’un iki örneğine bakalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz