SHERPA Blog Yayın Politikası

v1.4: 24 Eylül 2021

SHERPA Blog yönetimi, aksi belirtilmedikçe, yayınlayacağı tüm içeriklerin, aşağıdaki kurallara uyacağını taahhüt eder.

 • SHERPA Blog’da basın bültenleri yayınlanmaz.
 • SHERPA Blog’da gizli reklam içerikleri yayınlanmaz. Editöryal Sponsorluk ve Marka İçerikleri dahil olmak üzere, her türlü reklam içeriği özel bir ibareyle ayrıştırılır.
 • Daha önce yazılmış ve hali hazırda yayında olan makaleler SHERPA Blog’da yayınlanmaz.
 • SHERPA Blog’da herhangi bir ürünün tanıtımının gerçekleştirilmesi, o ürün sahibi kişi/işletme ile maddi bir alışveriş gerçekleştirildiğini göstermez.
 • SHERPA Blog, okura sunulan içeriklerin SHERPA Blog yayın politikası kurallarına uyması ön şartıyla yazar; içerik sağlayıcılarının fikirlerine müdahale etmez ve onların sağladıkları içerikleri kendi görüşlerine uygun olacak şekilde değiştirmeye zorlamaz.
 • SHERPA Blog yazarlarının, tasarımcılarının ve yazılım geliştiricilerinin haklarına saygılıdır; başka kişilerin çalışmalarının izinsiz kopyalarına erişim sağlamaz ve yazar haklarına zarar vermez. Yayınlanan içerikler detaylıca kontrol edilir ve içeriklerde yer alabilecek dış kaynaklı içeriklerin tümüne referans verilir.
 • SHERPA Blog, başkalarına çıkar sağlamak amacıyla olmadığı sürece, her türlü yapıcı öneriyi almaktan ve değerlendirmekten mutluluk duyar.
 • SHERPA Blog’da yayınlanan içeriklere, yazarının izni olduğu sürece SHERPA Blog tarafından yayınlanan e-kitaplar gibi farklı mecralarda yer verilebilir. İçerik üretici ve sağlayıcılara yönelik künye bilgileri her türlü mecrada yer alır. Tüm yazarlar, makalelerinin yer aldığı e-kitapların ücretsiz bir kopyasını edinme hakkına sahiptir.
 • SHERPA Blog “çok bilen” değildir, arkası boş iddialarda bulunmaz.

Editöryal Sponsorluk

Editoryal sponsorluk, bir reklamverenin, içeriğin kendisine müdahale etmeksizin, SHERPA Blog’daki bir içeriğe ya da bir içerik grubuna maddi yatırım yapması anlamına gelir. Bu bağlamdaki sponsorlu içerikler, SHERPA Blog tarafından yazılır, üretilir, düzenlenir ve diğer içeriklerle aynı standartlara bağlı kalınarak yayınlanır.

Marka İçerikleri

Marka içerikleri, bir reklamverenin yatırımı ve katılımıyla üretilen içeriklerdir. SHERPA Blog, markanın iletişimini reklamverenle beraber tasarlar ve SHERPA Blog okur kitlesine hitap edecek dil ve standartlara bağlı kalarak yayınlar.

Moderasyon

→ Yorumlar nasıl kontrol edilir ve yayınlanır?

SHERPA Blog’da, yorum gönderme formu barındıran bütün içerikler; içerik yazarına, diğer yorumculara ve içerikte adı geçen kişi, kurum ve markalara saygı gösteren yorumlara açıktır. Yorumlar, gerçek kişiler tarafından tüketileceği gözetilerek ele alınmalı ve gönderilmelidir.

SHERPA Blog bütün bireyler ve oluşumlar için bilginin ve düşüncelerin özgürce paylaşılabildiği bir ortak alandır. Bu nedenle kabalık, aşağılama, nefret, düşmanca tavırlar ve olumsuzluk barındıran içerikler silinebilir ve bu içeriklerin sahiplerinin yorum yapmaları kalıcı olarak engellenebilir.

SHERPA Blog okur topluluğuna güvenli ve özgür bir alan sunmak amacıyla, yorumlar yayınlandıktan sonra değerlendirmeye tabi tutulabilir.

→ Beyaz Liste tanımı

SHERPA Blog’da herhangi bir içeriğe yapılan yorumlar, aşağıda listelenen şartları karşıladığı sürece onaylanır ve yayında kalmasına izin verilir.

 • Söz konusu içerikle ya da konu başlığıyla ilgili
 • Diğer yorumculara, içeriğin üreticisine ve içerikte adı geçenlere saygılı
 • Irk, etnik köken, din, dil, siyasi görüş, cinsiyet, cinsel yönelim ve buna benzer tüm kişisel karakteristik özelliklere saygılı
 • Küfür içermiyor
 • Özel iletişim bilgileri dahil olmak üzere hassas ya da gizli kişisel bilgiler içermiyor
 • Kişi ya da kurumların kimliğini kullanmıyor ya da onları taklit etmiyor
 • Provoke etmek ya da “trollemek” amacıyla SHERPA Blog takımını, yazarlarını ya da diğer yorumcuları hedef almıyor
 • Spam değil ya da aynı içeriğe veya çok sayıda içeriğe birden çok kez eklenmemiş
 • Hakaret içermiyor, yasa dışı aktiviteleri savunmuyor ya da telif haklarını ihlal etmiyor

Telif

SHERPA Blog içerikleri, içerik seçkileri ve düzenlemeleri, SHERPA Blog’a ve yazarlarına aittir.

“Yazar” sözcüğü, ücret karşılığında içerik üreten şahıslar dışında, web sitesinde yer alan içeriklerin kökenini oluşturan kişiler anlamında kullanılmaktadır. Telif hakları 2013 yılı itibarıyla SHERPA Blog’a aittir. Tüm hakları saklıdır.

SHERPA Blog logosu ve web sitesinde kullanılan ikonların telif hakları 2013 yılı itibarıyla yaratıcılarına ve SHERPA Blog’a aittir. Tüm hakları saklıdır.

SHERPA Blog’da yayınlanan tüm içeriğin telif hakları, SHERPA Blog’a ve DAM Bilgi Teknolojileri A.Ş.’ye aittir. Bu içeriğin tamamı veya bir kısmı, her ne şart altında olursa olsun, DAM Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin yazılı izni olmadan kullanılamaz.

SHERPA Blog’da yayınlanan içerikler DMCA (Digital Millenium Copyright Act) koruması altındadır. İzinsiz kullanılan içerikler Google’a bildirilmektedir.

SHERPA Blog web sitesi, GNU/GPL lisansı altında bir ücretsiz açık kaynak kodlu yazılım olan WordPress ile inşa edilmiştir.