AARRR Metrikleri

Korsan metrikleri olarak da bilinen "AARRR Metrikleri"ni Acquisition (edinim), Activation (etkileşim), Retention (bağlılık), Refferal (tavsiye), Revenue (gelir) şeklinde 5 adım olarak ele aldık. Her bir metriği detaylıca inceleyip, başarılı örneklere yer verdiğimiz bu seriye SHERPA Blog okuru olarak erişebilirsin.

Akış Şeması Tasarımı

Akış şeması (flowchart) tasarımı, ister bireysel ihtiyaçlar için olsun, isterse de profesyonel anlamda olsun, ürün insanlarının işini en çok kolaylaştıran yöntemlerden birisidir. Doğru, verimli, kolay anlaşılır ve güzel akış şemaları bir yandan ekip içi iletişimi ve iş akışını kolaylaştırırken, diğer yandan ürüne dair çok güzel bir özet sunar, öte yandan ise tüm işlevselliği bütün ekip için gözler önüne serer. Akış şeması tasarımına dair hem konuk hem de daimi SHERPA Blog yazarlarının ürettiği tüm içerikler bu seride seni bekliyor.

Angular Dersleri

Yazılımcı Başar Şen ile Angular Dersleri, SHERPA Blog'un yazılımcı olarak üreten ve yazılım alanında kariyer hedefleyen okurlarına yönelik hazırladığı bir seridir. Yazılım dünyasının front-end alanında popülerliğini koruyan Angular dünyasına dair en çok merak edilenler, Başar Şen'in kaliteli ve net anlatımı ve SHERPA Blog sunumuyla seni bekliyor.

Brand Week İstanbul Efsaneleri

Kapital Medya tarafından her yıl düzenlenen Brand Week İstanbul etkinliğinin 2017 teması "Efsaneler"di. Etkinlik boyunca kendi alanlarında efsaneleşen isimlerle röportaj yapma şansına eriştik. Veri analitiği, web formları, yapay zekânın yaratıcı endüstrilere etkisi, kullanıcı deneyiminin geleceği ve sosyolojik açıdan dijital teknolojiler gibi çok çeşitli alanlara değindik. Brand Week İstanbul 2017'de SHERPA Blog'un gerçekleştirdiği tüm röportajları bu seride bulabilirsin.

Digital Age Summit 2018 Röportajları

Digital Age dergisi tarafından her sene düzenlenen Digital Age Summit, 2018 yılında "güven" temasını odağına aldı. Güven duygusunun dijital dünyadaki varlığı, evrimi ve algılanışının masaya yatırıldığı Digital Age Summit 2018'de SHERPA Blog da basın sponsoru olarak yer aldı. Dünya çapında alanlarında kanaat önderi olarak kabul gören isimlerle güven ve etrafında şekillenen dijital kültüre dair röportajlar yaptık. Tüm röportajlara bu seriden erişebilirsin.

Dijital Dünyanın Kadınları

SHERPA Blog yeni içerik serisi “Dijital Dünyanın Kadınları” ile teknoloji ve tasarım alanında üreten ve çalışan Türkiyeli kadınlara odaklanıyoruz. Bu seride, bilişim sektöründeki cinsiyet eşitliği üzerine kafa yoracak, fikir üretecek ve özellikle de kişisel tecrübeleri dinleyerek bir farkındalık yaratmaya çalışacağız. Toplumsal cinsiyet rollerinin kurumlara nasıl yansıdığı, girişimcilik dünyasının yazılımcı kadınlara nasıl baktığı, tasarım dünyasında kadınların algılanışı gibi konulara değinecek, değişmesi gereken noktalara parmak basmaya çalışacağız.

Disrupt Design

Disrupt Design, Leyla Acar önderliğinde New York'ta kurulan bir tasarım ve eğitim ofisidir. Bu ekibin yayınladığı makalelerin Türkçe çevirilerini bu seride bulabilirsin. Sistem odaklı düşünme, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, inovasyon ve pozitif yıkıcı tasarım metodolojileri üzerine yeni nesil bir tasarım ve eğitim ofisi olan Disrupt Design, SHERPA Blog'un partnerleri arasında yer alıyor. Kurumsal zihniyet değişikliği, sürdürülebilir tasarım fikirleri, insan beynine dair derin analizler, algılama biçimleri ve en geniş anlamıyla tasarıma dair ürettikleri makalelerin Türkçe versiyonları SHERPA Blog'da.

Girişimciler için Growth Hacking

İş dünyasında başarılı olmak için oyunlardaki gibi kısayollar arıyor, hep daha fazla kazanç ve başarı sağlayacak en kolay yöntemleri deniyoruz. Growth Hacking işte tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. Girişimciler için hızlı ve stabil büyümeye dair tüm ipuçları bu seriye dahil olan içeriklerde seni bekliyor. Tüm girişimcilerin hayali olan mantık çerçevesi içinde işini ölçeklemek isteyen herkes için Growth Hacking ipuçları, önerileri, nasıl yapılır içerikleri SHERPA Blog'da.

Girişimciler için UX

Bir kullanıcı deneyimi blogu olarak doğan SHERPA Blog, en güçlü olduğu konuda iftiharla sunar: Girişimciler için UX. Kullanıcının, bir ürün, hizmet ya da sistemden en optimum şekilde nasıl faydalanabileceği ve girişimcilerin bunu kullanıcılarına nasıl sağlayabileceğine dair bütünsel bir bakış açısı bu seride seni bekliyor. Kullanıcı Deneyimi (UX) alanında daha fazlasını öğrenerek girişimini daha yükseğe taşımak için bilgi birikimini artırmana yarayacak tüm SHERPA Blog içerikleri burada.

Girişimciler için Veri Analitiği

Her saniye binlerce baytlık veri üretilen günümüz teknoloji dünyasında veri analitiği, girişimciler için en hayati konuların başında geliyor. Peki bu verilerin analizinde, üretiminde olduğun kadar kadar başarılı olmak istemez misin? SHERPA Blog "Girişimciler için Veri Analitiği" serisindeki içeriklerle veriye dair bir çok soru soruyor ve derinlemesine yanıtlar veriyor. Kısacası bu seriyi, girişimini ve işini veriye dayalı kararlarla geliştirmek, büyütmek ve geleceğe taşımak isteyen girişimciler için hazırladık.

İlham Veren Arayüz Tasarımları

Arayüz tasarımı, dijital etkileşimin görsel dili, insan ile makine arasındaki iletişim ve etkileşimin en önemli adımlarından birisi. Dolayısıyla da tam olarak burada yaşanabilecek problemleri öngörerek çözme üzerine yoğunlaşan bir tasarım pratiği. İlham veren arayüz tasarımları serimizle, bu alanın en iyi örneklerine, incelemelerimize ve önde gelen tasarımcıların işlerine yer verdik.

İlham Verenler

Tasarım ve teknolojiyle üretenlerin bilgi kaynağı olma hedefindeki SHERPA Blog, alanının en yetkin isimlerini İlham Verenler serisinde konuk ediyor. Onlarca yıllık tecrübeleri, akademik geçmişleri ve ilham veren kişilikleriyle konuklarımız nokta atışı bilgiler, karmaşık sorulara açık cevaplar, kafaları kurcalayan problemlere net çözümler veriyorlar. Kullanıcı deneyimi tasarımından, bilim kurgunun günümüze etkilerini, Blockchain teknolojisinin hayatımıza olası etkilerinden, girişimciliğin dönüştürücü etkisine kadar bir çok konuyu bu İlham Verenler video serisinde ele alıyoruz.

İnsanlar ve Markalar

SHERPA Blog, reklam dünyasından konuk ettiği sektörün uzaman kişilerinin yazılarını bu seride birleştiriyor. Markalar ve İnsanlar serisi ile hem marka deneyimi hem de müşteri deneyimi ile alakalı makaleler ve incelemeler bulacaksın. Yeni iletişim kuralları çerçevesinde dijitalleşen süreçlerin reklam dünyasında yarattığı dönüşüme iletişim sektörünün içinden bir bakışla tanık olacaksın.

Sıra Dışı Arabirimler

Startup Sohbetleri

SHERPA Blog Startup Sohbetleri serisinde kopyala yapıştır girişim fikirlerini değil, orijinal girişimleri ve iş modeli sahiplerini konuk ediyoruz. Türkiye girişimcilik ekosisteminde kendine has bir yer edinen, tasarım ve teknoloji ile değişimin öncüsü olan girişimler, kurucu ekiplerinin ağzından kendilerini anlatıyor. Girişimcilik maceralarını Türkiye'deki ekosistemin önde gelen isimlerinden dinliyor, kendilerinden sonra gelenlerin önünü açmayı hedefliyoruz. Kolektif bir bilgi paylaşımı ile birbirimizin hatalarından öğrenmeyi, başarılarından esinlenmeyi hedefliyor, eşsiz ve global girişimlerin yaratılmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Tasarım Sohbetleri

SHERPA Blog olarak tasarımın bir problem çözme pratiği olduğunu her defasında yineliyor ve bu amaçla da Tasarım Sohbetleri serisinde en iyi çözümleri gözler önüne seriyoruz. Alanlarında uzman konukları ağırladığımız bu seride, bir yandan onlarca yıllık tecrübeleri okurlarımıza aktarmayı hedefliyor, öte yandan da bu alanlara yönelik bilgi ve görüşlerinden yararlanıyoruz. Nokta atışı sorularla ele alınan konuların detaylarına iniyor, ilham verici tasarımların arkasındaki karar verme süreçleri ve mekanizmalarını irdeliyoruz.

TÜAD Araştırma Zirvesi 2018

Türkiye Araştırmacılar Derneği'nin (TÜAD) düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi’nin konusu 2018 yılındaki teması "Derin Etki" idi. Ulusal ve uluslararası alanda konularında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşen zirvenin basın sponsorları arasında SHERPA Blog da bulunuyordu. Zirve boyunca pazarlama araştırmalarının önemi ve yarattığı derin etki konuşuldu. Değerli içgörülerin paylaşıldığı bu etkinlik boyunca araştırma yöntemlerinin pazarlama dünyasını nasıl şekillendirdiği, eski yöntemlerle yeni teknolojilerin araştırmacılar için neler ifade ettiği üzerine Türkiye ve dünyadan uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirdik.

Türkiye'deki Tasarım Toplulukları

Türkiye'deki Yatırımcılarla Röportajlar

Kendisini girişimci, yatırımcı, teknoloji tutkunu, organizatör, eğitmen ve danışman olarak tanımlayan Patrick Bosteels, eşi Neşen Yücel ile birlikte Türkiye'deki startup ekosistewminin vazgeçilmezlerinden. Kurumsallaşmış şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmaktansa, başka insanlarla birlikte değer yaratmak ve yeni girişimlerde bulunmak istedi ve bu kapsamda şimdiye kadar Stage-Co.com, CoderDojoTurkiye.com ve YeniYetenek.com gibi girişimlere destek veren girişimleri hayata geçirdi. Medium yazılarından hareketle Türkiye'deki yatırımcılarla yaptığı röportajları bir seri haline getirerek SHERPA Blog bünyesinde Türkçe olarak yayınlamaya ve ekosistemle paylaşmaya başladı.

Ücretsiz AngularJS Eğitimleri

Yazılım geliştirici Başar Şen'in net anlatımı ve derin bilgisiyle harmanladığı AngularJS video serisi SHERPA Blog okurları için bir arada bu sayfada. Bu videolar boyunca AngularJS nedir ve nasıl kullanılır konularında kendini geliştirme fırsatı yakalayacaksın. Bir yandan Türkçe eğitim makalelerinden yararlanacak, öte yandan da AngularJS eğitim videolarıyla konunun uzmanı olacaksın. Üstelik tüm içeriklere erişmek için tek yapman gereken ücretsiz olarak SHERPA Blog okur kaydı yapmak.

UX Efsaneleri

Kullanıcı deneyimi hakkında duyduklarınızı unutun! SHERPA ekibi tarafından özenli ve etkili bir şekilde Türkçeye çevrilen "UX Myths" içerikleriyle kullanıcı deneyimi hakkındaki bilgilerinizi efsanelere değil, kanıtlara dayandırın. Türkçe'ye kazandırılmış ve kullanıcı deneyimi alanındaki en kapsamlı içerikler olan UX Efsaneleri serisi, SHERPA ekibinin özverisi ve SHERPA Blog'un değerli katkılarıyla Türkiyeli kullanıcı deneyimi meraklıları ile buluşuyor.

Yeni Nesil Kafası