Bilgi, anlama ve kullanabilirlik

Bir kullanıcı için “öğrenme” ve “bilme” konusunda bir fikre sahip olabiliriz fakat “anlama” ve “kullanabilme” de hesaba katıldığında bildiğimizi sandığımız şeyleri anlamadığımızı fark edebiliyoruz.

Bir başka deyişle;

To know that we know what we know, and to know that we do not know what we do not know, that is true knowledge.
— Nicolaus Copernicus

Eğer aklınız iyice karıştıysa, gelin yazının devamındaki videoyu beraber izleyelim ve bir kullanıcı için bu kavramların ne anlama geldiğini beraber sorgulayalım.

Ters bisiklet deneyi

Bir bisiklet düşünün. Bu bisikletin sıradan bisikletlerden tek farkı; bisikletin ön tekerinin gidonun çevirildiği yöne değil, gidonun çevirildiği yönün tam tersine dönmesi. Çocukluğunuzdan beri bisiklete binmeyi biliyor olabilirsiniz. Peki, sizce siz bu bisikleti anlayabilir ve kullanabilir misiniz? Bu bisikleti kullanmayı öğrenebilir misiniz?

Peki, bisiklet kullanmayı bu bisiklet üzerinde öğrenen birisi ne yapabilir?

Daha fazlası için lütfen aşağıdaki videoyu (dilerseniz Türkçe altyazı seçeneğiyle) izleyin ve öğrenmek, bilmek ve kullanabilmek konusunda yaşadığımız yabancılaşmaya ortak olun.

Videoyu sonuna kadar izlediğinizi varsayarak soralım: tasarladığınız ya da ürettiğiniz bir ürün ya da servis kullanıcılarınızın onu kullanmayı öğrenmesine mi ihtiyaç duyuyor yoksa kullanıcılarınız onu sezgisel olarak kullanabiliyor mu?

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?