KİTAPLAR VE RAPORLAR

Her şey, tasarım.

SHERPA Blog
Sayı 1 / 2020
₺0
Tükendi!

Sınırlı sayıda üretilen “Her şey, tasarım.” daha önce SHERPA Blog’da yayınlanan makaleler arasından, 15 binden fazla okurumuzun SHERPA Blog üzerindeki 3 yıllık davranış verilerini baz alan bir yapay zeka algoritmasıyla ve SHERPA Blog kürasyonuyla belirlediğimiz 20 makalelik özel bir seçkiden ve önemli isimlerle gerçekleştirdiğimiz 11 özel röportajdan oluşuyor.

Bir kitap yapmak SHERPA Blog’un ilk günlerinden beri aklımızda. Okurlarımızın yıllar içinde paylaştığı yorumlar ve geri bildirimler de bu hayali sürekli körükledi. Ve nihayet bu fikrimizi hayata geçirmek için ilk adımı attık ve Arıkovanı’nda başlattığımız kitlesel fonlama projesi sadece 3 gün içinde hedefine ulaştı. KOLEKSİYONER destek paketini satın alan 100 ve DESTEKÇİ paketini satın alan 107 okurumuz bu hayalimizin gerçek olmasını sağladı!

Peki, bu kitapta neler var?

Sınırlı sayıda üretilen “Her şey, tasarım.” daha önce SHERPA Blog’da yayınlanan makaleler arasından, 15 binden fazla okurumuzun SHERPA Blog üzerindeki 3 yıllık davranış verilerini baz alan bir yapay zeka algoritmasıyla ve SHERPA Blog kürasyonuyla belirlediğimiz 20 makalelik özel bir seçkiden ve önemli isimlerle gerçekleştirdiğimiz 11 özel röportajdan oluşuyor.

Yarım asırlık sadelik

Ünlü tasarımcılar Aziz ve Derin Sarıyer ile Derin Design’ın 50 yıllık ruhu ve tasarımda sadelik.

Bir kenti yeniden tasarlamak

İlk kez kurulan İstanbul Kent Konseyi’nin ilk başkanı Mimar Tülin Hadi ile “Yeni İstanbul”.

Sürdürülebilir Dünya’yı tasarlamak

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 2016 yılında “Champion of the Earth” unvanına layık görülen Sosyolog ve Tasarımcı Leyla Acaroglu ile Dünya’yı sürdürülebilir kılabilecek tasarım metodolojileri.

Öğrenen makinelerle artırılmış insanın başlangıcına doğru

Prof. Dr. Zehra Çataltepe ve Dr. Tanju Çataltepe ile yapay zeka ve makine öğrenmesi sistemlerinin bugünü ve geleceği.

Sporla adım adım büyüyen iyilik

Dünyada bugüne kadar 3500 kişinin kabul edildiği ilk ve en geniş sosyal girişimcilik ağı Ashoka tarafından Ashoka Fellow olarak seçilen, Adım Adım hareketinin kurucusu Renay Onur ile toplumsal bir iyilik hareketi tasarlamak. 

Dağılalım: Merkezi olmayan yeni bir dünya doğuyor!

Paribu’nun Kurucusu Yasin Oral ile merkezsiz ve otoritesiz yeni sistemler ve yeni fırsatlar üzerine.

Benim verim, benim param: Açık bankacılık ve değişen dünya

Açık bankacılığın doğuşuyla yeni bir boyut kazanan dijital bankacılıkta yaşanan gelişmeler, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen ile bugün ve gelecek. 

Sesi görmek, ışığı duymak

Zorlu PSM’de tasarladığı ışık şovları ve görsellerle katılımcıları bambaşka boyutlara taşıyan ışık tasarımcısı Sadık Avcı ile müzik etkinliklerinin görsel bileşenlerini tasarlamak.

Tasarımdan ve teknolojiden sanata: Yeni dünyaları algoritmalarla keşfetmek

Tasarımcı, yazılımcı ve sanatçı Osman Koç ile etkileşimli dijital organizmalar tasarlamak.

Erişilebilir bir dünya: Hayal mi, gerçek mi?

Dünya neden hala herkes için erişilebilir değil? Erişilebilir Her Şey ekibiyle, ülkemizdeki erişilebilirlik algısı.

Bir ameliyat nasıl tasarlanır?

Tasarımın göğüs cerrahisi ile nasıl bir ilgisi olabilir? Tasarım ve teknoloji, bir göğüs cerrahının ve hastalarının hayatlarını nasıl etkiliyor? Doç. Dr. Yusuf Bayrak ile “tasarım” sözcüğünün cümle içinde nadiren kullanıldığı cerrahi müdahalelerin tasarımı. 

Hayalleri dijital gerçekliğe dönüştürmek

Game of Thrones, Stranger Things, Avenger – Age of Ultron, Terminator Genisys ve The Amazing Spiderman gibi çok sayıda projede görev alan tasarımcı Onur Can Çaylı ile dört soruda konsept tasarımı.

Okurlarımız ne düşünüyor?

Bu kitap okurlarımızın desteğiyle gerçek oldu!

KOLEKSİYONERLER

Burkay Adalig, Evren Akar, Veli Akçakaya, Serkan Aksan,Mustafa Kemal Aksel, Atilla Alışkan, Mert Arel, Ömer Arı, Berke Arpacı, Adem Ay,Mehmet Ali Ayan, Utku Aytaç, Serkan Bağçe, Merve Bahar, Tugay Balcı, Meral, Demir ve Mert Bayrak, Furkan Bayram, Çağla Çağlar, Ozan Çağlargil, Gonca Çamkerten, Çağatay Çelebioglu, Ersin Çelik, Burcu Çelikkaya, Tolga Ceylan, Esranur Çimen, Emrah Cirit, Mehmet Çınar,Ebru Namaldı Cumalı, Esad Dağlı, Tolgahan Demirayak, Fırat Demirel,Kerem Can Demirtaş, Eray Dengiz, Serkan Doğan, Seda Doganay, Süleyman Duman, Hüseyin Durmuş,Muhammed Ali Düzgün, Franco Ejder, Hüseyin Emanet,Lemi Orhan Ergin, Ali Erişti, Uğur Eskici, Gökçe Evren, Feyza Fe, Ubeyd Gencer, Alper Gökalp, Gökhan Gökova, Can Goktas,Hasan Eren Göktaş, Kemal Gümüştabak, Fatih Güner, Ubeydullah Güngör, Baran Gürcan, Merih Güz, Olcay Hodancı, Naci Kahraman, Eren Kalelioğlu, Gokhan Kara, Batuhan Karasakal, Fırat Karatuğ, İlker Karcı, Emir Karşıyakalı, Başar Kaya, Ege Kaya, Abdurrahim Kibritçi, Murat Kılıç, Nilay Kırcı, İbrahim Kıvanç, Ersin Kıymaz, Şeref Kocaman, Umur Korkut, Çağrı Menteş, Ezgi Nazlı,Nejat Seçkin Oral, Özge Öz, Neşe Özköse, Berk Öztoprak, Melek Ozturk, Can Pekin, 90 Pixel, Aysun Polat,Mehmet Ali Sabuncuoğlu, İsmailcan Şahin, Cem Sakarya, Gökberk Sertkaya, Hakan Soğukpınar, Baran Somaklı, Elif Soycan, Güven Sözmen, Erman Taylan, Duygu Uçkaç, Zeliha Ünlü, Doğan Ural, Ender Üstüngel, Arda Uysal, Metehan Yeşilyurt, Kerem Yiğit, Metehan Yılmaz, Bülent Yılmaz

DESTEKÇİLER

Gokhan Akdeniz, Begüm Akın, Ece Akın, Alp Akkaya, Akın Akün, Gamze Aluç,Yağız Ali Anıl, Sertan Arığ, Uygar Aydın, Serkan Aydın, Aytekin Aygün, Ömer Ayhan,Behiç Alp Aytekin, Ramazan Ayvaz,Fırat Berkan Bağcı, Osman Balaban, Ali Balkan, Emre Balkanli, Seyfeddin Bassarac, Birol Bavaş, Berkay Beşkök, Celil Bozkurt, Muhammet Bozyiğit, Akın Budak, Tuba Çakır, Muhammat Çalış, Hakan Çeken, Faruk Celik,Ömer Fatih Ceviz, Serkan Culfa, Başak Demir, Cemre Durgun, Mehmet Erdem, Efecan Erdur, İlyas Erişmiş,Ali Burak Erkan, Ergin Eroğlu, İsmail Erüstün, Cemil Fidanlıgül, Ender Gazel, Nur Gürbüz, Melih Gürel, eMarka İletişim, Uğur İncekara, Türker Karaman, Yusuf Karaoğlu, Mete Karaosmanoglu,Mustafa Necati Karataş, Kutlu Karatay, Doruk Kaşoğlu, Soner Kaya, Osman Koç, Ümit Koca, Yigit Konur, Merve Körbahti, Emrah Kozan, Erhan Küçükbekar, Pars Kunt, Handan Oduncu, Hilmi Öğütcü, Sedat Okcuoğlu, Uğur Okumuş, Şeyhmus Ölker, Sefa Ongel, Muvaffak Onuş, Cömert Özen, Figen Özer, Mehmet Özkara, Begüm Özmeriç, Deniz Öztürk, Cavide Pala, Mustafa Pancarcı, Çağla Pınarbaşı, Onur Şabanoğlu, Furkan Şahin, Fethi Saruhan, Çağlasu Satılmış, Murat Sayar, Hikmet Şen, Eren Şentürk, Tuğçe Seven, Melike Sherifi, Tayfun Sinan, Faruk Sisko, Anıl Sözeri, Murat Sünger, Gökhan Taşkan, Onur Teztürer, Hakan Torun, Doğan Turan, Haluk Türken, Mehmet Tüz, Tunca Üçer, İbrahim Üğdül,Nejat Can Ünlü, İbrahim Yağmur, Hasan Yalçın, Kübra Yalçın, Zeynep Yiyener, Çağla Yılankaya, Resul Yıldırım, Çağdaş Yılmaz,Ömer Faruk Yılmaz, Can Yılmaz, Ozan Yılmaz, Urbansurf.me

Teknik özellikler

Sayfa sayısı: 302
Ebat: 15×21 cm dikey
Cilt: Amerikan iplik dikiş
Renk: 4+4
Kapak: Munken Pure 300 gr/m²
Kağıt: Holmen 80 gr/m²

Künye

Her şey, tasarım.
Sayı 1, 2020
SHERPA Blog

1. baskı: Haziran 2020

Editör ve Yayın Yönetmeni
Berk Bayri

Kapak Tasarımı ve Dizgi
Tolga Şahin

Redaksiyon
Hülya Tepedelen

Baskı
Y Medya Planlama ve Baskı Yönetim Hizmetleri A.Ş.
100. Yıl Mah. Matbaacılar 2. Cad. No:142 Bağcılar/İstanbul

SHERPA Blog
KİTAPLAR VE RAPORLAR

Her şey, tasarım.

₺0
1
Tükendi!