Akış şeması çizerken en sık yapılan 11 hata

Akış şeması çizerken en sık yapılan 11 hata

Bir sistemin işleyişini en yalın haliyle ifade eden akış şemalarının muhtemelen en önemli zaafı, küçük hataların büyük yanlış anlaşılmalara sebebiyet verme potansiyeli olsa gerek. Başarılı bir akış şeması çizmek için süreci dikkatlice öngörmeli, sistemin farklı boyutlarını değerlendirmeli, baştan sona akışı doğru sembolize etmeli ve mümkün olduğunca hatasız çalışmaya özen göstermelisiniz. Akış şemanızı çizmeye başlamadan, en sık yapılan hataları ve bunlardan kaçınma yollarını göz önüne almanızda yarar var.

start

1. Doğru sembolleri kullanın

Akış şemalarında kullanılan sembollerin her birinin farklı ve belirli anlamlar taşıdığın asla unutmayın. Geniş kapsamlı “işlem” simgesini birçok yerde kullanabilirsiniz ama bu akış şemasının bütününe bakan bir okuyucu için epey kafa karıştırıcı olabilir. Belirli yerlerde belirli sembolleri kullanmak akış şemanızın anlatım gücüne güç katacak.

Şu anda Akış Şeması Tasarımı serisinin 6. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 6 içeriğe göz atmayı unutma!

4. Akış şeması (Flowchart) nasıl çizilir?
5. 7 başarılı akış şeması şablonu
6. Akış şeması çizerken en sık yapılan 11 hata
7. En başarılı 5 online akış şeması yaratım aracı

2. Akış yönünü belirleyin

Akış şemalarının genel kabul görmüş ve en yaygın kullanılan akış yönleri soldan sağa ya da yukarıdan aşağıya şeklindedir. Bu iki akış yönünün aynı akış şemasında karışık kullanılması ise tavsiye edilmez. Tutarlılık, akış şemanızın hem görünümünü güzelleştirecek hem de etkisini arttıracak.

3. Aşırı renklerden kaçının

Akış şemanızı bir problemi çözmek için tasarlıyorsunuz. Mesajınızı görsel karmaşada kaybetmek istemezsiniz değil mi? Renk paletinizi baştan belirleyin ve abartılı renkleri eleyin.

4. Boyutlarınızı oranlayın

Akış şemanızın tutarlılığı için sembollerinizin tutarlılığı çok büyük önem taşıyor. Şemanızın bütününü planlarken sembol boyutlarınızı sabitleyin ve görsel karmaşadan kaçının. Tasarımcı olmak zorunda değilsiniz ama sembollerinizin aralıklarını ve akış içindeki hizalarını ayarlamak akış şemanızın şaşırtıcı derecede profesyonel görünmesini sağlayacak.
decision

5. Ayrım yönlerini belirleyin

Akış şemasında “karar” sembolünü izleyen ayrım için şemanın bütününde aynı yönleri kullanmanızda fayda var. Genel kabul gören kullanımın “evet” seçeneği için aşağı ve “hayır” seçeneği için “sağ” yönünde olduğunu da hatırlatalım.

6. Akışları bağlayın

Eğer akış şemanız başka bir şemaya bağlanıyorsa aynı sayfada sıkıştırmak yerine dairesel bir “bağlantı” simgesiyle ilişkilendirerek bütünün birden çok sayfaya yayılmasını planlayın.

7. Alternatifleri açıkça gösterin

Birçok akış şemasında işlemler ikiye ya da daha fazla alternatife ayrılabilir. Bu alternatifleri açıkça göstermek ve akışı paralel biçimde ilerletmek şemanızı daha takibi kolay ve anlamlı kılacak.

8. Döngülerden kaçının

Akışlar sonsuza kadar sürmez, kabul ama aynı “karar” simgesine erişen “işlem” döngülerinin sıklığı boşa kürek çekmenize neden olur. Bu tür döngülerden kaçının ya da bunları azami sayıda tutmaya çalışın.
detail

9. Tanımlayıcı davranın

Semboller akış şemanızda birçok şeyi tastamam anlatsa da bazı noktalarda daha geniş açıklamalar girmeniz gerekebilir, bunu yapmaktan çekinmeyin. Ayrıca kullandığınız sembolleri akış şemanızın altında tanımlamak birçok okuyucu için kritik önem taşıyor.

10. Detay seviyesini belirleyin

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Ayrıntılarda kaybolmak akış şemanızı hazırlarken yapabileceğiniz en ciddi hatalardan biri. İşinizin içeriği ne olursa olsun belirli bir detay seviyesine sadık kalmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de şemanızı daha anlamlı kılacak.

11. Belirsizlikleri ortadan kaldırın

Planlamanızı doğru ve eksiksiz yapmak belirsizlikleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu. Yine de akış şemanızı hazırlarken karşınıza çıkabilecek potansiyel açık uçları mutlaka mantıklı bir biçimde kapatın.
slack-imgs.com
Normal şartlar altında, kusursuz bir akış şeması tasarlamak neredeyse imkansız olsa da hataları en düşük seviyede tutmaya çalışarak, işinize yarayacak ve sisteminizi en iyi biçimde ifade edecek akış şemaları oluşturmanız mümkün. Bu alandaki bilgi ve deneyiminizi geliştirmek ve çok daha iyi akış şemaları hazırlamak ise işinizin verimliliğini kat kat arttıracak.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Çağlar Karataş ile Lehman Brothers’dan BIC Angels’a bir kariyer yolculuğu GastroClub founder Çağlar Karataş

Çağlar Karataş ile Lehman Brothers’dan BIC Angels’a bir kariyer yolculuğu

Gizle