Listeler

İleri seviye proje dokümanları için 7 ipucu

Kriko.io kurucusu Uğur Eskici, proje yönetimi aşamalarının en önemlilerinden birisi olan ileri seviye proje dokümanı yaratım sürecine dair kolayca uygulanabilir bir liste hazırladı.

Uğur Eskici 11 Haziran 2018

Hatırlarsanız Projenizi iyi yönettiğinizden ne kadar eminsiniz? başlıklı yazımda yer alan proje yönetimi süreçlerinde, özellikle “kapanış süreçleri”nin şirketin en önemli varlıklarından birisi olduğundan bahsetmiştim. Kapanış sürecinde yapılan işlemleri hatırlatmak gerekirse şöyle özetleyebiliriz:

  • İşin müşteriye devredilmesi
  • Projenin başarısının değerlendirilmesi
  • Alınan dersler (lessons learned) raporunun hazırlanması
  • Kayıtların arşivlenmesi
  • Ekibin serbest bırakılması / dağıtılması
  • Proje, kapanış duyurusu

Burada özellikle “alınan dersler” raporunun hazırlanması başta olmak üzere farklı amaç ve ihtiyaçlarla, farklı tipte dokümanlar oluşturmak gerekiyor. İşte bu noktada sizlere ileri seviye proje dokümanı oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğine yönelik bilgiler aktaracağım.

Bir projede hangi belgelerin bulunabileceğini bilmek, kullanışlı bir durum olabilir, ancak yüksek kalitede belgeler oluşturmak ise bambaşka bir iş demektir. Yüksek kaliteli belgeler, projeye neyin gerekli olduğu, durumunun ne olduğu ve bir sonraki aşamada neler olacağının projeye dahil olan herkes için net olmasını sağlar. Şimdi gelin doküman yaratırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir