Listeler

NFT pazar yerleri: Hangi pazar yerini seçmeli?

Her satıcı için tüketiciye doğru pazar yerinde ulaşmak son derece önemli. Bu NFT'ler için de tam olarak böyle.

Hazal Orta 01 Şubat 2022

NFT’nin sanat dünyasındaki varlığı her geçen gün kuvvetleniyor. Burada önemli isimlerin NFT alanında yaptığı çalışmalar süreci hızlandırıyor da diyebiliriz. Hem Türkiye’de hem de dünyada birer birer NFT müzeleri açılmaya başladı bile. Bunlar hep tüketicilerin fiziksel olarak NFT’lerle buluşmasını sağlayan adımlar. Bunun bir de dijital tarafı olduğunu unutmamak lazım. Eserini NFT haline getiren bir sanatçının en büyük isteklerinden biri tabii ki sanatını ulaştırabildiği kadar çok insana ulaştırmaktır. Bunun için de en önemli adresler NFT pazar yerleri.

Tüm dünya olarak pazar yeri kavramına uzun zamandır alışığız. Teknolojinin ve internet gelişmesiyle birlikte fiziksel olarak bildiğimiz pazar yerleri artık dijitalde de kendini göstermeye başladı ve bunun temelleri artık uzun diyebileceğimiz yıllar öncesine dayanıyor. Fiziksel pazar yerlerinin dijitale taşınmasının ilk örneklerini e-ticarette gördük. Özellikle koronavirüs pandemisinin etkisiyle, e-ticarete olan ilginin artması dijital pazar yerlerinin adını televizyonlardan billboard’lara birçok yerde görmemizin de önünü açtı. Söz konusu pazar yerlerinde çok çeşitli ürünler var. Bunların arasında kıyafetten yiyeceğe, kişisel bakım ürününden elektrikli ev aletlerine kadar birçok kategori saymak mümkün. Peki, pazar yeri dediğimiz yerler sadece bu ürünleri mi kapsıyor? Tabii ki hayır.

Her satıcı için doğru pazar yerinde tüketiciye ulaşmak son derece önemli. Burada birçok metriğe dikkat etmek gerekiyor. Aynı durum NFT’ler ve NFT pazar yerleri için de geçerli. Doğru NFT pazar yerini seçmek, aslında sanatınızı nerede satacağınızdan çok daha fazlası demek. Sanatçının dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Hangi platformun oluşturulan NFT türüne en uygun olduğundan pazar yerinin satış başına ne kadar komisyon aldığına ve hangi blok zincirini kullandığına kadar birçok önemli noktaya dikkat etmek gerekiyor. Aslına bakarsanız çoğu pazar yeri Ethereum’u kullanıyor diyebiliriz. Ancak bu, daha uygun gas ücretlerinin olduğu, daha çevreci alternatifler yok demek değil.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir