Makaleler

10 satırlık kodla interneti yerinden oynatan adam: Azer Koçulu

Geçtiğimiz haftalarda birçok yerde karşılaştığımız ve “İnterneti çökerten adam” manşetleriyle tanıdığımız Azer Koçulu’nun hikayesini duymuşsunuzdur. Azer Koçulu, yaşanan bir iletişim krizi sonrasında npm’deki 273 kod paketini silerek internette küçük bir krize sebep olmuş, Facebook gibi büyük firmalar tarafından geliştirilen bazı yazılımların çalışmaz hale gelmesine yol açmıştı. Olay yavaş yavaş gündemden düşse de, asıl önemli sorular bu kriz sonrasında sorulmaya başlandı. Açık kaynak kodlu projeler ve özgür yazılım aslında ne kadar özgür hareket edebiliyor? Açık kaynak kodlu yazılım geliştiriciler telif hakları karşısında ne kadar korunabiliyor?

Fatih Akgöze 11 Nisan 2016

Geçtiğimiz haftalarda birçok yerde karşılaştığımız ve “İnterneti çökerten adam” manşetleriyle tanıdığımız Azer Koçulu’nun hikayesini duymuşsunuzdur. Azer Koçulu, yaşanan bir iletişim krizi sonrasında npm’deki 273 kod paketini silerek internette küçük bir krize sebep olmuş, Facebook gibi büyük firmalar tarafından geliştirilen bazı yazılımların çalışmaz hale gelmesine yol açmıştı. Olay yavaş yavaş gündemden düşse de, asıl önemli sorular bu kriz sonrasında sorulmaya başlandı.

Açık kaynak kodlu projeler ve özgür yazılım aslında ne kadar özgür hareket edebiliyor? Açık kaynak kodlu yazılım geliştiriciler telif hakları karşısında ne kadar korunabiliyor?


Herşey nasıl başladı?

Gelin, konu hakkında henüz bilgisi olmayanlar için kısa bir özetle başlayalım.

Azer Koçulu‘ya,bir mesajlaşma uygulaması olan Kik tarafından, kendisinin geliştirdiği ve npm üzerinde yayınladığı bir kod paketi olan kik ile ilgili olarak, “telif hakları” gerekçesiyle ve paketin adının değiştirilmesi talebiyle bir bildirim yapılıyor. Bildirimin gerekçesi ise, Koçulu’nun kod paketi kik’in, anlık mesajlaşma servisi olan Kik’le aynı ismi taşıması ve paketin Kik ile ilgili bir işlev barındırmaması. Azer ise bu bildirimi, bunun açık kaynaklı bir proje olduğunu ve kod paketinin adını değiştirmeyeceğini bildirerek yanıtlıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir