5 büyük growth hacking yalanı

Son dönemde, Silikon Vadisi’nden yurdumuza esen rüzgarlardan en şiddetli olanı, “Growth Hacking” olsa gerek. İçinden Internet geçen tüm sohbetlerde, “Gelişine abananları” mı yoksa “Ben zaten doğuştan Growth Hacker’ım; millet daha yeni ayıyor”cuları mı saymaya çalışayım derken, açıkçası bende ipin ucu kaçtı. Yurdumun katılımsal hastalığı “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak”, Growth Hacking ekseninde bir boyut daha atlayıp “Olayı tamamen çarpıtıp, bok atarak statü sahibi olmaya” zıplamış durumda.

Dijital pazarlamanın yeni alamet-i farikası olarak lanse edilen Growth Hacking, kimse ne olduğunu anlamadan Lead, Senior, Head of Growth ve hatta Emekli Growth Hacker ünvanlarını bir hayli cömertçe ortaya saçmaya dahi başladı. Bu hardcore eleştirel girişten sonra nereye bağlayacağımı merak edenler için peşinen söyleyeyim, bu yazı bir polemik başlatmak amacıyla değil, konuyla ilgili gördüğüm en aleni açık olan “bilgi eksikliğini” bir nebze daha olsun kapatabilmek için yazılmıştır.

Gelelim, bilgi eksikliğinin temellerine. Ne yazık ki “Her işin bir kısa yolunu bulurum”cu kafa yapısı, işin içinde geçen “Hacking” ile daha da motive olsa da Growth Hacking bir kısa yollar silsilesinden ibaret değil. Ancak bu son cümlemi, onlarca farklı şekilde hikayeleştirip, referanslara bağlasam da işin sonucunda vaad edilen değer önermesi öyle çekici ki benim eforum baştan boşa gidecek. Farkındayım. İşte bu sebeple, bilgi eksikliğini “en kolay kanılan” yalanları ifşa ederek, ortadan kaldırmayı amaçlayacağım. Başlayalım.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Burçin Orhon

  Her satırına imza atabileceğim son derece rasyonel bir yazı. Kutlarım…

  • Yakup Bayrak

   Teşekkür ederim Burçin Bey

 • Mehmet Emre Baş

  SEO pozisyonunu insanlara anlatamazken Growth Hacker ünvanını nasıl alıp anlatıyorlar gerçekten merak ediyorum.

  • Yakup Bayrak

   Tespitinize katılıyorum. Lakin ünvan da ünvanın görev kapsamı çok yeni. Anlatana da anlaması gerekene de biraz zaman tanımamız gerekiyor.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Mobil arayüzler için ürün detay sayfası nasıl tasarlanmalı?

Mobil arayüzler için ürün detay sayfası nasıl tasarlanmalı?

Gizle