Akıllı içerik nedir?

Akıllı içerik nedir?

Akıllı içerik – intelligent content – Kanadalı ünlü içerik uzmanı Ann Rockley’in tanımladığı şekliyle, kolaylıkla keşfedilebilir, tekrar kullanılabilir, adapte edilebilir, yapısal olarak zengin ve semantik olarak kategorize edilmiş olan ve tek bir amaca, sonuca ya da teknolojiye göre oluşturulmamış içeriktir.

Daha basit ifade etmek gerekirse, akıllı içerik, semantik olarak etiketlenmiş ve ayrıştırılmış olan içeriğe, otomatik olarak kullanılabilmesini ve şekil verilmesini sağlayan etiket, meta data ekleme işleminin gerçekleştirilmesidir.

Akıllı içeriğin tüm bu yukarıda bahsedilen yapısal ve anlamsal özellikleriyle kendini var eden kıymeti, içerik pazarlamanın, daha doğrusu içeriğin dahil olduğu herhangi bir sürecin asıl değerini ortaya çıkarmaya yarayan, doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiye, doğru içeriğin, doğru formatta iletilebilmesini – eğilip bükülebilir yapısıyla – oldukça kolaylaştırmasıdır.

 

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
İşitsel etkileşim tasarımının temelleri

İşitsel etkileşim tasarımının temelleri

Gizle