Makaleler

Akıllı içerik nedir?

Akıllı içerik, Kanadalı ünlü içerik uzmanı Ann Rockley’in tanımladığı şekliyle, kolaylıkla keşfedilebilir, tekrar kullanılabilir, adapte edilebilir, yapısal olarak zengin ve semantik olarak kategorize edilmiş olan ve tek bir amaca, sonuca ya da teknolojiye göre oluşturulmamış içeriktir. Peki temel özellikleri, öne çıktığı noktalar, kullanılmasına sebep olan getiriler nelerdir?

Erdem Yıldız 01 Eylül 2015

Akıllı içerik – intelligent content – Kanadalı ünlü içerik uzmanı Ann Rockley’in tanımladığı şekliyle, kolaylıkla keşfedilebilir, tekrar kullanılabilir, adapte edilebilir, yapısal olarak zengin ve semantik olarak kategorize edilmiş olan ve tek bir amaca, sonuca ya da teknolojiye göre oluşturulmamış içeriktir.

Daha basit ifade etmek gerekirse, akıllı içerik, semantik olarak etiketlenmiş ve ayrıştırılmış olan içeriğe, otomatik olarak kullanılabilmesini ve şekil verilmesini sağlayan etiket, meta data ekleme işleminin gerçekleştirilmesidir.

Akıllı içeriğin tüm bu yukarıda bahsedilen yapısal ve anlamsal özellikleriyle kendini var eden kıymeti, içerik pazarlamanın, daha doğrusu içeriğin dahil olduğu herhangi bir sürecin asıl değerini ortaya çıkarmaya yarayan, doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiye, doğru içeriğin, doğru formatta iletilebilmesini – eğilip bükülebilir yapısıyla – oldukça kolaylaştırmasıdır.

 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz