Makaleler

Amazon etkisi: Pazarlama dünyasının geleceği üzerine spekülasyonlar

Modern ekonominin temeli olan fırsat eşitliği ve rekabet özgürlüğü, kapitalizm tarafından alt üst ediliyor. Rekabetin azaldığı çağımızda, e-ticaret tekrar merkezileşiyor. Peki bu müşteri deneyimi ve pazarlama için ne ifade ediyor?

Cem Solak 02 Mart 2018
amazon-effect-future-marketing

Garip zamanlardan geçiyoruz gerçekten. Kapitalizmin ve modern ekonomilerin temeli olan fırsat eşitliği ve rekabet özgürlüğü, bizzat kapitalizmin kendisi tarafından alt üst ediliyor. Rekabetin ve seçeneklerin de facto olarak azaldığı bu konsolidasyon durumu, pazarın birkaç belli başlı oyuncuya inmesi yani tekrardan merkezileşmesi olarak tanımlanabilir kabaca.

Bunun altındaki temel dinamik, regülasyon zorlaması gibi bir durum değil, aksine pazardaki büyük firmaların, yüksek kalitede bütünsel müşteri deneyimi yaratmadaki başarıları sonucunda talebin bu kanallara akması. Bir yandan Alibaba ve Amazon e-ticaret alanını domine ederek perakende, hızlı tüketim ve B2B sektörlerine ciddi tehdit oluştururken, diğer yandan da Google ve Facebook ikilisi tüm yaratıcı endüstrileri tehdit ediyor.

Bu olguya literatürde “disintermediation” deniyor. Kabaca ifade etmek gerekirse; satın alma sürecindeki bütün aracıların ve ara kanalların yok olması, nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka (AI), CRM gibi teknolojilerin kullanımıyla satın alma süreçlerinin otomatikleşmesi, bunun sonucunda da tüketicinin marka deneyimi yaşayacağı noktaların azalması olarak tanımlanabilir.

Bir örnekle daha da açalım: Evinizde Amazon’un meşhur “dash” butonu varsa, deterjanınız bitince butona bastığınızda hafızasında kayıtlı deterjanınız, başka hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan kapınıza geliyor. Tabii bu durumda tüketici markete gidip rafın önüne geçmediği için rakiplerin, yeni ürünlerin, hatta firmanın diğer boy/çeşit/yenilik gibi alternatif ürünlerinin farkına varılması ve alışveriş setine girmesi iyice zor hale geliyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz