Makaleler

Ana sayfa mı, hedef sayfa mı?

İçeriğin aranıp bulunduğu dönemden, içeriğin bizi arayıp bulduğu döneme geldik. Bizi bulan içerik ise, bizi kendine ait bir sayfaya yönlendiriyor. Ana sayfa ise her geçen gün biraz daha saf dışına itiliyor. Peki ana sayfalar artık büsbütün önemsiz mi?

Serhan Yazar 12 Şubat 2016

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi.

Artık gazete bayilerine gitmiyor, haberleri medya devlerinin Facebook ya da Twitter üzerinde yazdıkları iletilerinden takip ediyoruz. Dizilerde gördüğümüz aksesuarları mağaza yerine, instagram’dan inceliyoruz. Yani artık içeriğin aranıp bulunduğu dönemden, içeriğin bizi arayıp bulduğu döneme geldik.

Peki ana sayfalar artık büsbütün önemsiz mi?

Pazarlamacılar bu değişimin farkında. Adobe’nin Econsultancy ile birlikte hazırladığı Digital Trends 2016 raporunda hedefleme ve kişiselleştirmenin birinci öncelik olması da bunu işaret ediyor. Firmalar kullanıcılarını hedefliyor ve onlara yönelik içerik sunumu gerçekleştiriyor veya gerçekleştirmek için planlar yapıyorlar.

Sonuçta bize özel olarak hazırlanmış içeriklere herhangi başka bir yere uğramadan direkt olarak erişiyoruz. Önce ana sayfayı değil, içeriğin yer aldığı detay sayfalarını görüntülüyoruz.

Ana sayfa mı? Hedef sayfa mı?

Dönüşüm optimizasyonu kullanıcı deneyimi ile birlikte, dijital dünyada 2016’nın önde gelen trendi. Optimizasyon işlemi farklı amaca sahip web siteleri için farklı KPI’ların takibi ile gerçekleşiyor. İçerik pazarlaması yapan web siteleri başta olmak üzere; önce mikro, sonrasında da makro dönüşümlere odaklanan tüm web siteleri için ana sayfadan daha önemli olan kısım, içeriğin sunulduğu sayfa. Çünkü sosyal medya üzerinden hedeflenen kişiye erişiliyor ve içeriği tükettiği esnada ilgisini çekebilecek diğer yazılar da kullanıcıya sunuluyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir