Ana sayfa mı, hedef sayfa mı?

Ana sayfa mı, hedef sayfa mı?

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi.

Artık gazete bayilerine gitmiyor, haberleri medya devlerinin Facebook ya da Twitter üzerinde yazdıkları iletilerinden takip ediyoruz. Dizilerde gördüğümüz aksesuarları mağaza yerine, instagram’dan inceliyoruz. Yani artık içeriğin aranıp bulunduğu dönemden, içeriğin bizi arayıp bulduğu döneme geldik.

Peki ana sayfalar artık büsbütün önemsiz mi?

Pazarlamacılar bu değişimin farkında. Adobe’nin Econsultancy ile birlikte hazırladığı Digital Trends 2016 raporunda hedefleme ve kişiselleştirmenin birinci öncelik olması da bunu işaret ediyor. Firmalar kullanıcılarını hedefliyor ve onlara yönelik içerik sunumu gerçekleştiriyor veya gerçekleştirmek için planlar yapıyorlar.

Sonuçta bize özel olarak hazırlanmış içeriklere herhangi başka bir yere uğramadan direkt olarak erişiyoruz. Önce ana sayfayı değil, içeriğin yer aldığı detay sayfalarını görüntülüyoruz.

Ana sayfa mı? Hedef sayfa mı?

Dönüşüm optimizasyonu kullanıcı deneyimi ile birlikte, dijital dünyada 2016’nın önde gelen trendi. Optimizasyon işlemi farklı amaca sahip web siteleri için farklı KPI’ların takibi ile gerçekleşiyor. İçerik pazarlaması yapan web siteleri başta olmak üzere; önce mikro, sonrasında da makro dönüşümlere odaklanan tüm web siteleri için ana sayfadan daha önemli olan kısım, içeriğin sunulduğu sayfa. Çünkü sosyal medya üzerinden hedeflenen kişiye erişiliyor ve içeriği tükettiği esnada ilgisini çekebilecek diğer yazılar da kullanıcıya sunuluyor.

Bu durum özellikle Mayıs 2014’te The New York Times’ın ilk olarak BuzzFeed tarafından ortaya çıkarılan raporuyla dikkatleri üzerine çekti. Raporda, 2011’den 2013’e kadar olan iki yıllık süreçte The New York Times ana sayfasının ziyaret sayısının 80 milyon azaldığı, açıkça gözüküyordu.

Bu grafikte de aslında ana sayfanın yerini içerik sayfalarına bıraktığı gözüküyor. Peki, sayfa ziyaretleri ana sayfadan gelmiyorsa nereden geliyor? Çünkü aşağıdaki grafiğe bakacak olursak bu dönemde sayfa gösterimi sayısı aynı seviyede kalmayı başarmış. Dönüşümü nasıl ölçümlemek lazım? Bunun için aynı zamanda trafik kaynaklarını da incelemek lazım.

Gelen trafiğin kaynağı Facebook, Twitter ya da e-postalar gibi diğer mecralar olarak gösterilebilir. Bu yüzden, yukarıda da belirttiğimiz gibi yayıncılar bu kanallarda kullanıcılarının ilgi alanlarını iyi takip eder, içeriklerini kullanıcının belirlenen ilgi alanlarına göre hedefler ve ona göre gösterim yaparsa daha fazla gösterim elde edeceği aşikar. 

Hedef sayfalar (Landing pages)

Hedef sayfalar genel olarak satış için potansiyel müşterilere ulaşmak veya direkt olarak satış gerçekleştirmek için kullanılır. Aslında içerik üreten bir site iseniz, içeriğinizin okunduğu ve başka içeriklerinize kapı açan veya bir e-ticaret sitesi iseniz ürünün satın alınmasını sağlayan her tip sayfa da yine hedef sayfa görevi görecektir.

Hedef sayfa ile ana sayfa arasında bazı farklılıkları sıralayarak, hedef sayfaları biraz daha net tanımlayabiliriz.

Ana sayfadan farklı olarak hedef sayfalar daha belirgin bir alana hitap eder.
Örneğin bir şirketin ana sayfası o şirket hakkında bütün bilgilere özet bazlı yer vererek şirketin tanıtımını yaparken bu hizmetlerden bir tanesinin satışını sağlayabilecek sayfa konu hakkında daha detaylı bilgi vererek, potansiyel müşteriye tam aradığını sunup ondan iletişim bilgilerini almanızı sağlayabilir.

Kolay test edilebilir.

Bir ana sayfada değişiklik gerçekleştirmek zaman, kaynak ve ek olarak cesaret ister. Oysa hedef sayfalarınızı daha kolay oluşturabilir, farklı versiyonlarını oluşturabilir ve buraya yönlendirdiğiniz trafiği A/B testi ile ölçüme alabilirsiniz.

Ana sayfa bilgi odaklı, hedef sayfa dönüşüm odaklıdır.

Birinci farklılıkta anlatılan sebepten dolayı, ana sayfa daha çok bilgi vermeyi amaçlar. Bu firma kimdir, ne iş yapar, kimlerle yapmıştır gibi bilgilerin özetini içerir. Hedef sayfa ise sizi müşterisi yapmak ister.

Sonuç

En yalın haliyle, ziyaretçinin sitenizi ilk giriş yaptığı veya indiği (land) herhangi bir sayfa hedef sayfa olarak tanımlanabilir. Yani tüm sayfalarınız bu potansiyele sahiptir ve her birinin üzerinde ziyaretçiyi istenilen hedefe yönlendirecek şekilde detaylıca düşünülmelidir. Düşünülen ve gerçekleştirilen kampanyalara dair reklamlar her zaman bir landing page’e hedeflenmelidir. Bu sayede tanıtımı yapılan ürün veya hizmete dair daha detaylı bilgi, kullanıcının bu sayfaya yönlenme amacı ile eşleşecek ve onu belirlediğiniz doğrultuda aksiyon almaya bir adım daha fazla yaklaştıracaktır. Bu süreçte ana sayfanız ise şirketiniz hakkında genel bilgi sağlamaya ve güven yaratmaya devam edecektir. Bu bağlamda yakın zamanda ana sayfanın ne kadar gerekli olduğunu düşünmeye şimdiden başlayabiliriz.

Peki sizce, ana sayfa önemini yitiriyor mu? 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla katkıda bulunun.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Mükemmel bir seçim sistemi tasarlamak mümkün mü?

Mükemmel bir seçim sistemi tasarlamak mümkün mü?

Gizle