Angular4: Kurulum ve ilk uygulama

Angular4: Kurulum ve ilk uygulama

SHERPA Blog’da AngularJS eğitim serisinin ilki olan AngularJS 101’i yayınladığımız günün üzerinden neredeyse 2 sene geçmiş. Bunca zaman sonra, burada sizinle tekrar karşılaşmak, benim için gerçekten heyecan verici. Tabii bu sürede AngularJS radikal değişikliklere maruz kaldı. Önce kısaca hatırlayalım.

Öncelikle framework mimari olarak tamamen değiştirildi ve biz 2016 Eylül’ünde Angular2 ile tanıştık. Halihazırda kullandığımız AngularJS ile Angular2 arasındaki fark, Java ve JavaScript arasındaki fark gibiydi neredeyse. Şahsi kanaatime göre bunun nedeni, Angular’ın sürekli React gibi component bazlı sistemlerle karşılaştırılması oldu. Dolayısıyla, Angular geliştiricileri, Microsoft’un Typescript’ini Angular’ın temeline alarak karşımıza bambaşka bir framework çıkardı.

Şu anda Angular Dersleri serisinin 1. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 4 içeriğe göz atmayı unutma!

1. Angular4: Kurulum ve ilk uygulama
2. Angular 5: Routing nasıl yapılır?
3. ANGULAR 5  –  HTTP Client

Sonrasında ise, Angular2’nin üzerinden uzun bir zaman geçmemişti ki, Angular4 çıktı karşımıza. Yakın geçmişte de Angular5 kullanmaya başladık. Bu bölümde de üzerinde duracağız ama giriş mahiyetinde şöyle kısa bir açıklama yapma gereği duyuyorum: Angular dünyasında Angular1.x versiyonları AngularJS, Angular 2+ versiyonları ise sadece Angular olarak adlandırılıyor. Angular2+ farklılıkları sizi ürkütmesin. Bugünkü videomuzda aslında bu versiyonlar arasındaki farkların ne kadar küçük olduğundan bahsedeceğiz.

Açıkçası ben bu videoları çekerken çok eğleniyorum. Umarım sizin için de eğlenceli ve faydalı olur ve böylece çok iyi bir seri yakalarız. Sözü fazla uzatmadan, eğer siz de hazırsanız bir an önce başlayalım.

 • turkersamet@windowslive.com

  teşekkürler, anlatımınız çok akıcı. Angular öğrenmeden önce javascript ya da AngularJS öğrenmemiz şart mı? doğrudan Angular4 veya 5 ile başlayabilecek şekilde bir eğitim/yöntem önerebilir misiniz?

  • Başar Şen
   Başar Şen

   Merhabalar,
   Angular öğrenmeden önce temel seviyenin biraz üzerinde javascript bilginizin olmasında fayda var. AngularJS ile daha önceden hiç karşılaşmamış olmanız Angular öğrenmenizde en küçük bir engel teşkil etmiyor. AngularJS ve Angular çok farklı dünyaların frameworkleri.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bir PR vesilesi olarak “HAPPY”

Bir PR vesilesi olarak “HAPPY”

Gizle