AngularJS Uygulamalarında Asenkron Sayfaları Google Analytics’te İzleme

AngularJS Uygulamalarında Asenkron Sayfaları Google Analytics’te İzleme

Günümüz internet teknolojilerinde asenkron istekler artık web uygulamalarının vazgeçilmezi durumunda. Örneğin AngularJS ile bir uygulama geliştirirken, AJAX olarak yüklenen sayfaları Google Tag Manager’daki Page View event’i ile track ettiremediğimiz aşikar. Peki biz asenkron olarak gelen sayfalarımızı saydırmak istersek ne yapmalıyız?

Aşağıdaki görsel anlatımlarla, çok rahat bir şekilde asenkon olarak gelen sayfalarınızı track ettirebilir, Google Analytics’de raporlama yaptırabilirsiniz.

1- İlk olarak kaynak kodumuzada GTM’e göndermek üzere bir data layer push fonksiyonu oluşturuyoruz. Bu kodu AngularJS’in “run” metodu içersine aşağıda göründüğü gibi ekliyoruz. Ben burada event ismini ‘pageview’ olarak tanımladım. Siz de istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz.

a0

2- Artık tüm işlemlerimizi Google Tag Manager paneli üzerinden devam ettirebiliriz. Paneli açığımızda ilk olarak bir “Data Layer Variable” oluşturuyoruz.
a1

“Data Layer Variable” seçtikten sonra “Data Layer Variable Name” kısmına, kaynak kodumuzda yazdığımız değerin aynısını giriyoruz. Ben pageview dediğim için burada da pageview diyorum ve virtualUrl olarak kaydediyorum.
a2

3- Data Layer Varible oluşturduktan sonra bir Trigger yaratıyoruz. Event type olarak Custom Event seçiyoruz.
a3

Continue’ya tıkladıktan sonra Event Name olarak kaynak kodumuzda event adı olarak tanımladığımız “pageview” eventini yazıyoruz ve trigger’ı PageViewerEvent (ya da siz ne isim verirseniz) ismiyle kaydediyoruz.
a4

4- Artık tag’i oluşturabiliriz. Sırasıyla Google Analytics ve Universal Analytics’i seçiyoruz. Tracking ID’yi ben macro olarak tanımlamıştım. Siz dilerseniz direkt Tracking ID’nizi girebilirsiniz. Track Type olarak Page View’i seçiyoruz. More Settings’e tıklayıp Fields to Set bölümünü açıp bir field ekliyoruz. Field Name olarak “page”, Value olarak ise daha önce oluşturduğumuz, değerini kaynak kodundan gönderdiğimiz virtualUrl’i ekliyoruz.

a5

Ardından Contiue’ya tıklayıp Trigger’ı seçiyoruz. More butonuna basıp daha önceden hazırlamış olduğumuz PageViewerEvent’i seçiyoruz.

a6

Dijital pazarlama ve iletişim stratejilerinizle bütünleşik ileri seviye arama moturu optimizasyonu (SEO) çalışmaları için Kriko.io‘yu öneriyoruz.

Save Tag’e tıklıyoruz.
Artık asenkron olarak gelen sayfalarımızı Google Analytics’de izleyebiliriz.

a7

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Growth hacking konsepti

Growth hacking konsepti

Gizle