Makaleler

Apple’ın ürün geliştirme süreci nasıl ilerliyor?

Dünyanın 1 trilyon dolar değerindeki ilk şirketi ve en büyük tasarım organizasyonu olan Apple’ın tasarım süreçlerine içeriden bir bakış.

Berk Bayri 23 Şubat 2018

Apple’ın ürün geliştirme süreci, şu ana kadar tanık olduğumuz en başarılı süreçlerden biri olabilir. Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olmaya yaklaşırken, tasarımcıların Apple’dan öğrenebileceği ve kendi tasarım ortamlarına dahil edebilecekleri onlarca şey var.

Apple, herkesin bildiği gibi ketum bir işletme. Özellikle Steve Jobs yönetimindeyken şirketin iç mekanizmaları ve süreçleri konusunda bilgi edinmek neredeyse imkansızdı. Bir şirketin tasarım yaklaşımı aynı zamanda pazar avantajı olduğunda, bu pek de şaşılacak bir durum sayılmaz aslında. Bu durum, süreçleri gizlemeyi de beraberinde getirir tabii. Diğer yandan, Inside Apple: How America’s Most Admired and Secretive Company Really Works kitabının yazarı Adam Lashinsky’ye bu süreci yakından gözlemlemesi için izin verilmiş. Apple’ın nasıl çalıştığına yönelik bazı detaylar hala gizliliğini korusa da, süreçlerinin kuşbakışı görünümü hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz