Bilgi mimarisinin en önemli pratiği: Kart sıralama yöntemi

Bilgi mimarisinin en önemli pratiği: Kart sıralama yöntemi

Ekran tasarımında dikkate alınması gereken en önemli konulardan birisi bilgi mimarisidir. Genel olarak içeriğin organize edilmesi, yapılandırılması ve etiketlendirilmesinin doğru biçimde gerçekleştirilmesini amaçlar. Menü yapısından gezinime kadar düşünülmesi gereken pek çok şey var bilgi mimarisinde. Dolayısıyla, kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmanın anahtarlarından birisidir aynı zamanda bilgi mimarisi. Bu yazıda bilgi mimarisinin en önemli pratiği olarak kullanılan kart sıralama yönteminden bahsedeceğiz.

infoarchitecture

Kart sıralama yöntemi, bilginin yapısal bir şekilde organize edilmesinde büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin, kullanıcılar bir e-ticaret sitesi üzerinden kitap satın almak istediklerinde sitenin hangi sayfalarını gezdiklerini bilmek, an itibari ile hangi sayfada bulunduklarını anlamak ve aradığı kitabın nerede olduğunu kolayca, şans eseri ile değil mantıklı bir şekilde, bulmak isterler. Kart sıralama yöntemi kullanıcıların geliştirilen sistem içerisinde bilgiye etkili, verimli ve memnuniyet verici şekilde ulaşmasını sağlayacak güce sahip.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

  WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

  Gizle
  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  Kabuğu Kırmak Kabuğu Kırmak

  Kabuğu Kırmak

  Gizle