Makaleler

Bilgi obezliği ve kararsızlık

Evet, çağımızın hastalıklarının başında aşırı derece bilgiye (daha doğrusu veriye) maruz kalıp, iOS pençesine düşmek ve tabi ki nihayetinde kararsızlık havuzunda boğulmak var. Peki bilgi obezitesinden kurtulup, kararsız kalmadan nasıl aksiyon alabileceğiz?

Yakup Bayrak 06 Mayıs 2015
information-overload

Evet, çağımızın hastalıklarının başında aşırı derece bilgiye (daha doğrusu veriye) maruz kalıp, iOS pençesine düşmek ve tabi ki nihayetinde kararsızlık havuzunda boğulmak var. (Aşağıdaki videonun 02:08 saniyesinde şiddetli kahkaha atabilirsiniz. Dikkat edin.)

Peki neredeyse her saniye (günümüz teknolojisiyle ekranlarımıza akan) canlı verileri göz ardı ederek, bilgi obezitesinden kurtulup, kararsız kalmadan nasıl aksiyon alabileceğiz?

Öncelikle, bir kabulde bulunup öyle yola çıkacağız: her şeyi, aynı anda odağımızı vererek takip edemeyiz. Diyelim ki annemiz bizi devegücütazıhızı şerbeti kazanına doğurdu ve 7 ekranı birbirine bağlayıp önümüze akan tüm bildirimlere aynı anda tepkime verebilen bir beyne sahibiz; işte o zaman dahi, bilgiyi işlemek ve akabinde “üzerine aksiyon alınabilir” içgörüleri derleyebilmek için “ek işlemci”lere ihtiyacımız olacaktır. Bu cümleyi çok daha uzatıp, bu işin imkansız olduğunu kanıtlayabilirim. Ancak sizi sıkmak istemiyor, çözüm önerilerimi listeleyip, haklı olup olmadığıma sizin karar vermenizi tercih ediyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir