Makaleler

Biyomimikri: Doğanın tasarımı

Doğadan ilham alarak, insan hayatını iyileştirici çözümler ve tasarımlar geliştirmeyi amaçlayan Biyomimikri alanından ve yaklaşımlarından, doğadan alınan örnekler eşliğinde bahsettik.

Fatih Akgöze 28 Ağustos 2015

Bir şeyler tasarlamaya başlarken, çoğu zaman başkalarından ilham alabiliriz. Yaptığımız tasarıma göre bu, bazen bir mimar, bazen bir arayüz tasarımcısı, bazen de bir endüstriyel tasarımcı olabilir. Daha önce sizin de çözmeye çalıştığınız sorunlarla karşılaşıp, buna bir çözüm bulmuşlardır ve bu deneyim size de rehberlik eder. Peki, 8 milyar yıllık zaman dilimi içerisinde her türlü zorlu koşula karşı binlerce deneme yanılma sonucunda edindiği tecrübelerden faydalanmak için, doğadan ilham alarak tasarlamayı denediniz mi?

battleship-poster-300pxHollywood’un en sevdiği senaryolardan biri şüphesiz, bereketli topraklarımızı ve muazzam kaynaklarımızı sömürmek için dünyayı işgale gelen uzaylılara karşı, cansiperane gezegenimizi savunmaya çalışan insanların hikayeleridir.

Ne kadar da dokunaklı değil mi? Aslında, o uzayıların kim olduğunu biliyoruz. En havalı Latince adıyla: Homo sapiens. Yani Modern(!) insan.

Yaklaşık 150.000 yıldır, yaşadığımız dünyanın hiçbir yerine uyum gösteremeyip, her yeri bize uyum sağlamaya zorlayarak tahrip ediyoruz. Bunun bize ne kadar zarar verdiğini ise yeni anlamaya başladık ve artık kendimize şunu soruyoruz: Biz de diğer canlılar gibi doğayla ve birbirimizle uyum içerisinde yaşayıp, gelişemez miyiz? Biyomimikri bu konuda umut vaat eden bir yaklaşım sunuyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Keşfetmeye Devam Et