Makaleler

Büyümenin gizlenen yüzüne hızlı bir yolculuk

Growth (Büyüme) ve Growth Hacking son dönemde pek çok şirketin ya da ekibin gündemindeki popüler kavramlar. Peki, büyüme konusuna odaklanan bir şirketin atması gereken ilk adımlar neler? Bununla birlikte, bugüne kadar büyümeyle ilgili farklı uzmanlar tarafından, birbirinden oldukça farklı teoriler ortaya atılmış olmasına karşılık growth hacking'in özel bir reçetesi var mı?

Muhammed Tüfekyapan 14 Nisan 2017

Growth (Büyüme) ve Growth Hacking son dönemde pek çok şirketin ya da ekibin gündemindeki popüler kavramlar. Peki, büyüme konusuna odaklanan bir şirketin atması gereken ilk adımlar neler? Bununla birlikte, bugüne kadar büyümeyle ilgili farklı uzmanlar tarafından, birbirinden oldukça farklı teoriler ortaya atılmış olmasına karşılık growth hacking’in özel bir reçetesi var mı?

2015 yılında, ilk kitabım Growth Hacking’e Başlangıç’ı yayımlarken öncelikli amacım büyümeyle ilgili sağlıklı bir düşünsel temel oluşturmaktı. Bu temel; 500 Startups’ın kurucusu Dave McClure, growth hacking kavramının mimarlarından biri olan Sean Ellis ve Y Combinator’ın kurucularından olan Paul Graham gibi isimlerin uzun yıllar önce detaylı olarak ortaya attığı modeller üzerine oturuyor.

Bütün zamanımı büyüme üzerine çalışarak geçiriyorum ve geçen yıllar içinde onlarca konuşma, yüzlerce workshop sayesinde dijital dünyanın bir parçası olan pek çok insanla fikirlerimi paylaşıp üzerine birlikte düşünme fırsatı yakaladım. Bugün, büyüme konusu gündeme geldiğinde internet sitesi trafiği, SEO veya “ücretsiz pazarlama” gibi başlıklar yerine AARRR’ı düşünen insanları görmek beni çok mutlu ediyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir