Makaleler

Büyümenin hilesi: AARRR

Büyümeyinin de hilesi mi olurmuş? İş dünyasında başarılı olmak için aynı çocukluğumuzdaki oyunlardaki gibi kısayollar arıyor, hep daha fazla kazanç ve başarı sağlayacak en kolay yöntemleri deniyoruz. Growth Hacking işte tam bu noktada bize AARRR hile kodunu sunuyor.

Emre Güney 10 Ekim 2016

Çocukluğumuzda bilgisayar oyunlarında hep kısa yoldan kazanç elde etmek için hilelere başvururduk. “LXGIWYL: Tüm silahlar” ya da “ZEIIVG: Bütün ışıklar yeşil” diye diye oyunları oynardık. İş dünyasında da başarılı olmak için böyle kısa yolların arayışı içerisindeyiz. Hep daha fazla kazanç ve başarı sağlayacak yöntemleri denemeye gayret ediyoruz. Bu sebeple de son yıllarda ilginin giderek arttığı kavramlardan birisi: Growth Hacking.

Başlangıçta havalı terimler arasında kaybolmak yerine meselenin özünü kavramak her zaman daha mühim. Growth Hacking dediğimiz zaman mevzuya öncelikle “Korsan Metrikleri” denilen AARRR (Acquisition, Activation, Retention, Referral, Revenue yani: Edinme, Etkinleştirme, Muhafaza, Gönderme, Gelir) modelinden başlamak gerekir ki bu modeli anlamak için de kurucusu Dave McClure ile tanışmak gerekir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Ugur Alyakut

    harika bir yazı olmuş.

Senin İçin Öneriyoruz