Makaleler

CSS Preprocessor’ler (Ön-derleyiciler) ve SASS

Projelerimizde daha kolay yönetilebilir ve takip edilebilir bir kod yapısı oluşturabilmek için tartıştığımız zaman CSS ile ilgili nasıl bir yapı oluşturabileceğimiz konusunda CSS preprocessor'leri kullanmaya başladık.  Diğer CSS preprocessor'lerin de hemen hemen aynı işleri yapabilmesine rağmen bizim Sass kullanmaya başlamamızdaki en önemli etken, çok fazla ve düzenli kaynaklara erişebilmemiz oldu.

Fatih Akgöze 18 Mart 2015

Tarayıcılar her geçen gün daha hızlı gelişiyor ve web teknolojilerine daha hızlı adapte oluyorlar. Chrome ve Firefox gibi bu teknolojilerin gelişmesine destek de olan tarayıcılar kullanım oranları da artık çok arttı. CSS ise bu gelişmelerde hem en çok nasiplenen hem de eski tarayıcılardan dolayı kullanımında en çok baş ağrısı oluşturan konu oldu.

Bunlara bağlı olarak CSS kullanımındaki artış daha kolay yönetilebilir bir yapı ihtiyacını doğurdu. Bu ihtiyaca cevap olarak da CSS Preprocessorler(ön-derleyiciler) gibi çözümler ortaya çıktı ve kullanımı da oldukça yaygınlaştı.

CSS3 ile gelen bir çok özellik eski tarayıcıların güncellenememe problemleri yüzünden kullanılamıyordu. Ancak modern tarayıcıların kullanım oranlarındaki artışı, CSS kullanımını da arttırdı. Ancak CSS kullanımdaki bu artış ta bazı soru işaretlerine sebep oldu;

 • Küçük bir değişiklik için tüm kodu taramak,
 • Tekrarlı yazımlara engel olabilmek,
 • CSS’in sebep olabileceği yavaşlıkları engellemek,

gibi kontrol altında tutmanızı sağlayan konularda dökümante edilebilen ve temiz bir kod için bir CSS yapısı ihtiyacını doğurdu.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Aydimir die Neue

  ilk cümleyi anlamadım

  • Fatih

   Merhaba, ilk cümlede bahsettiğiniz anlatım bozukluğuyla ilgili düzeltme yaptım.

 • Aydimir die Neue

  bir de yazı rengininizi biraz daha koyulaştırabilir misiniz? firebug’dan renk değiştirerek okuyorum blogunuzu.

  • Yakup Bayrak

   Haklısın. Blog’daki okunabilirlik için çok yakın zamanda bir güncelleme gerçekleştireceğiz. Geri bildirim için teşekkür ederiz.

 • muratsunger

  Bir süredir Sass etrafında geziniyorum. Başlamak için güzel bir motivasyon yazısı olmuş. Teşekkürler.

Senin İçin Öneriyoruz