Makaleler

Daha okunabilir içerikler için 8 altın kural

Web ortamında bir bilgiye ulaşmak istiyorsak, bunu en hızlı ve en verimli şekilde yapmak, aradığımız bilgiyi kolayca tüketmek ve bir sonraki deneyime devam etmek istiyoruz. Peki, bu konudan sorumlu olan biz kullanıcı deneyimi tasarımcıları, kullanıcılarımıza en iyi okuma deneyimini nasıl sunabiliriz? Peki, biz kullanıcı deneyimi tasarımcıları, kullanıcılarımıza en iyi okuma deneyimini nasıl sunabiliriz?

Berk Bayri 06 Nisan 2016

Okuma oranlarımızın düşük olduğu gerçek. Özellikle web ortamında gerçekleşen okuma deneyiminin, kitap, gazete ya da dergi gibi diğer mecralara göre oldukça farklı olduğunu da biliyoruz: web ortamında bir bilgiye ulaşmak istiyorsak, bunu en hızlı ve en verimli şekilde yapmak, aradığımız bilgiyi kolayca tüketmek ve bir sonraki deneyime devam etmek istiyoruz.

Peki, biz kullanıcı deneyimi tasarımcıları, kullanıcılarımıza en iyi okuma deneyimini nasıl sunabiliriz?


Jacob Nielsen’ın bir araştırmasına göre metinsel içeriklerin sadece %20’si okunuyor. Bir başka araştırma ise web arabirimlerinde sunulan içerik kullanıcıları ilgilendikleri bölümlere odakladığında, kullanıcıların içeriği taramayı bırakıp gerçekten okumaya geçtiklerine dikkat çekiyor.

Peki, neden “tarayarak” okuyoruz?

Kullanıcıların içeriği taradığı gerçeği çok sayıda araştırma tarafından kanıtlanmış olmanın yanı sıra, hepimizin kabul edebileceği bir gerçek. Beynimiz, metinler, renkler, görseller ve etkileşimli öğelerden oluşan içerikleri öncelikle tarıyor; bu sayede minimum eforu sarf ediyor. Böylelikle enerjisini, içeriğin tümünü değil, sadece ilgilendiği bölümü gerçekten okumaya ayırabiliyor. Örneğin 100 sayfalık metinlerin tümünü okumak 1–2 gün zaman alacakken, içeriğin tümünü sadece 20 dakikada tarayabiliyoruz.

Öyleyse bir dijital okuma deneyimini nasıl optimize edeceğimiz konusunda en elle tutulur yönlendirmenin taranabilir bir içerik sunmak olarak kabul edebiliriz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz