En çok kullandığın emojileri göster, sana kim olduğunu söyleyeyim

En çok kullandığın emojileri göster, sana kim olduğunu söyleyeyim cansin-bozoglu-emoji-iletisimi

Hayatımızın her döneminde sürekli yeni bir şey öğreniyoruz. Kimi zaman yeni bir dil, kimi zaman yeni bir kültür, bazen yeni bir iş… Tüm bunların temelinde ise iletişim yatıyor. Biz iletişim kurmaya bulunduğumuz coğrafyaya ait olan dil ile başlıyoruz, fakat dil başlı başına kültürün bir parçası aslında. Bir programda izlemiştim, eğer bir dil 50 binden daha az insan tarafından konuşuluyorsa, o artık dil olma özelliğini kaybediyormuş ve dünya üzerinde kaybolmaya yüz tutmuş 30’dan fazla dil varmış, yani 30 farklı kültürü kaybetmek üzereymişiz. Peki ya en çok kullanılan dillerin ne olduğunu sorsam? İngilizce veya Çince diyebilirsiniz, hatta çok konuşulan diller arasında İspanyolcanın hatırı sayılır bir yeri olduğunu söyleyebilirsiniz. O zaman başka bir soru; günlük etkileşimin günden güne daha da dijitalleştiğini öngörürsek, iletişim biçiminde yakaladığımız en çok kullanıma sahip ortak dil sizce hangisi?

90’lı yılların sonlarında hepimizin yeni tanıştığı ASCII karakterlerle yapmaya çalıştığımız farklı bir iletişim biçimi yaratmaya çalışmaktı. 90’ların başlarında duygularımızı, eşittir işaretinin yanına koyduğumuz parantezle göstermeye çalışırken, şimdilerde ise telefonlarımızda bunun için yüzlerce alternatifi olan bir klavye kullanıyoruz. Hayatımıza bir anda giren bu küçük semboller, insanların kendini ifade etmesinin yeni bir yöntemi olmakla birlikte, dünyada her gün 6 milyar kez kullanılan ortak bir dil haline geliyor. Peki o zaman emoji global iletişimin yeni dili mi?

Emoji nedir?
Emoji, dijital iletişimde duyguları anlatmak için kullanılan küçük dijital imajlar ve ikonlara denir.

Emojiler yazılı vermek zorunda olduğunuz mesajı kolaylıkla tek bir ikonla verebilmenizi sağlıyor. Bu sebeple sembol kullanımının arttığı son yıllarda, günlük iletişimden, marka-müşteri iletişimine kadar hayatımızın her alanında yer almakta ve karşımıza çıkmakta. Daha gerçek bir iletişim olarak algılandığından mıdır bilinmez ama artık markalar bile kullanıcılarıyla iletişimini bu renkli ve küçük semboller ile gerçekleştirmeye çalışıyor, çünkü yabancı diliniz olsun olmasın, dijital iletişimde semboller, dil bariyerini ortadan kaldırıp, duyguları görsel bir dille aktarılmasına olanak sağlıyor.

İngilizce 1,5 milyar kişi tarafından kullanıla dursun, dünyada 3,2 milyar kişi internet kullanıyor ve sosyal medya kullanıcılarının ise %90’dan fazlası bu sembollerle iletişim kuruyor.

Akademisyen Dr. Linda Kaye’nin yaptığı bir araştırmaya göre katılımcılar yazılı mesajların belirsiz, zaman zaman ise muğlak olduğunu düşünüyor. Dr. Kaye diyor ki, “Semboller tamamen duygusal mesajı karşı tarafa geçirmese de, verilmek istenilen mesaja başka bir katman ve kesinlik katıyor.” Aslında global iletişimin yeni biçimi olan sembol kullanımı aynı dili konuşmayan insanlar tarafından iletişim kurulmasına yardımcı olurken, kültür farklılıkların oraya çıkardığı iletişim kopukluklarını da ortadan kaldırıyor.

Buna bir örnek olarak grafik sanatçısı Joe Hole, Alice Harikalar Diyarında romanını emoji dilinde çevirerek ilk emoji çevirilerinden birini gerçekleştirmiş. Daha da ilginç örneklerden biri ise, İncil’in emojilerle anlatılmasını hedefleyen bir Kickstarter projesi… Bunun sebebi de çocuklar da dahil olmak üzere daha çok kişiye içeriği ulaştırmak. Eminim bunun gibi onlarca örneğe kolaylıkla erişebiliriz ama benim önce başlıkta bahsettiğim konuyu bu yazıya bağlamam gerekiyor 😅

Alice-in-Wonderland-in-emojis
“Alis Harikalar Diyarında” romanının emoji versiyonu aşağı yukarı böyle bir şey.

Dilin iletişimdeki işlevi

2017’den bu yana dil ve iletişim özelinde danışmanlık veren Prof. Vyvyan Evans, dilin iletişimde iki ana işlevi olduğundan bahsetmekte: “İngilizce, diğer diller gibi, iki ana iletişim işlevine sahiptir: İlki düşünsel işlev; yağmur yağıyor veya seni seviyorum gibi anlatılmak istenilen ana mesajın alınması. Diğeri ise etkileşimli, bireylerarası iletişim işlevi; diğerlerinin tutum ve davranışlarını etkilemek ve iletişim sürecindeki bilginin işlenme biçimini değiştirmek.”

Günlük hayatımızda kurduğumuz iletişimde söylemek istenileni paylaşırken duyguların daha çok öne çıkması, konuşulan konuyla aynı fikirde olduğunu veya sevgi, üzüntü, nefret gibi o anki duyguları gösterme çabası, Whatsapp emojileri klavyenizde en çok kullanılan sembolleri belirlemekte. Şimdi telefonunuzu açmanızı ve en çok kullandığınız emojilere bakmanızı rica ediyorum. Ben tamamen kişisel gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim;

  • Herşeye gülenler: Genelde sembolle iletişim kurmaya yeni başlamış kişiler ya da her konuda, karşı tarafla aynı fikirde olmayı seçen insanlar.
  • Sportif veya teknolojik emojiler (Roket gibi): Başarılı olmak isteyen ve hırslı insanlar.
  • Kalp, hayvan, balon sembolleri: Sevgisini yansıtmayı seven ve her daim bunu gösterenler.
  • Surat emojileri: Konuşmaktan vazgeçenler grubu 🙂
Evde-Tek-Basina-emoji
’90’ların unutulmaz komedisi “Evde Tek Başına”nın emojilerle anlatılmış bir özeti buna benziyor…

Şeftalinin ya da patlıcanın aslında ne anlama geldiği ile ilgili tartışmalar devam ede dursun, siz bugün sevginizi göstermek için kullandığınız kalp sembolü yerine kendinizi farklı şekilde dile getirin. Yıllardır ne romanlar yazılmış ne duygular betimlenmiş de biz neden emoji kullanmadan duygularımızı anlatamıyoruz?

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Hook modeli: 4 adımda kullanıcı bağlılığını arttırın

Hook modeli: 4 adımda kullanıcı bağlılığını arttırın

Gizle