Makaleler

En çok kullandığın emojileri göster, sana kim olduğunu söyleyeyim

En çok kullanılan diller hangisi diye sorsam, muhtemelen İngilizce, Çince ve İspanyolca diye cevaplayacaksınız. Günden güne daha çok dijitalleşen iletişimimizi düşününce ise, en çok kullanıma sahip ortak dil deyince sizin de aklınıza emojiler geliyor mu? Peki o zaman emoji global iletişimin yeni dili mi?

Cansın Bozoğlu 05 Kasım 2018
cansin-bozoglu-emoji-iletisimi

Hayatımızın her döneminde sürekli yeni bir şey öğreniyoruz. Kimi zaman yeni bir dil, kimi zaman yeni bir kültür, bazen yeni bir iş… Tüm bunların temelinde ise iletişim yatıyor. Biz iletişim kurmaya bulunduğumuz coğrafyaya ait olan dil ile başlıyoruz, fakat dil başlı başına kültürün bir parçası aslında. Bir programda izlemiştim, eğer bir dil 50 binden daha az insan tarafından konuşuluyorsa, o artık dil olma özelliğini kaybediyormuş ve dünya üzerinde kaybolmaya yüz tutmuş 30’dan fazla dil varmış, yani 30 farklı kültürü kaybetmek üzereymişiz. Peki ya en çok kullanılan dillerin ne olduğunu sorsam? İngilizce veya Çince diyebilirsiniz, hatta çok konuşulan diller arasında İspanyolcanın hatırı sayılır bir yeri olduğunu söyleyebilirsiniz. O zaman başka bir soru; günlük etkileşimin günden güne daha da dijitalleştiğini öngörürsek, iletişim biçiminde yakaladığımız en çok kullanıma sahip ortak dil sizce hangisi?

90’lı yılların sonlarında hepimizin yeni tanıştığı ASCII karakterlerle yapmaya çalıştığımız farklı bir iletişim biçimi yaratmaya çalışmaktı. 90’ların başlarında duygularımızı, eşittir işaretinin yanına koyduğumuz parantezle göstermeye çalışırken, şimdilerde ise telefonlarımızda bunun için yüzlerce alternatifi olan bir klavye kullanıyoruz. Hayatımıza bir anda giren bu küçük semboller, insanların kendini ifade etmesinin yeni bir yöntemi olmakla birlikte, dünyada her gün 6 milyar kez kullanılan ortak bir dil haline geliyor. Peki o zaman emoji global iletişimin yeni dili mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et