Diline hakim ol!

Diline hakim ol!

Eğer yazılı iletişim esnasında, mesajın sahibinin “özen göstermemek” maharetiyle tekrar tekrar başardığı “taktir, felan, deyil” ve benzeri yazım hatalarına siz de benim kadar takılıyor ve hatta bazen de onları düzeltmekten kendinizi alamıyorsanız, işte bugün, tam da bizler için ilham kaynağı olabilecek bir projeden bahsedeceğim: Diline hakim ol!

Her şey, gecenin ilerleyen saatlerinde elimde telefon, balkonda, yatmadan önceki son kahvemi (evet, ben uykudan önce de kahve içebilenlerdenim) yudumlarken, Twitter Stream’imde aşağıdaki tweet’e rastlamamla başladı:

Ben, öncelikle, hesap sahibini bir gerçek kişi sandım ve içimden “Vay be! İşte bu kamu hizmeti 2.0 abi… Saygı duydum.” diyerek hesap sahibinin profiline doğru yelken açtım. Diline hakim ol’un tweetleri’ni okumaya başladığımda, kamu hizmeti diye abartırken, aslında -farkında olmadan- olayın kendisini tasvir ettiğimi fark ettim: Hesap sahibi, Türk Twitter kullanıcılarının tweet’lerinde yaptıkları, en bilindik yazım hatalarını düzelten reply tweetleri atıyordu.

@BerkayYesiloz Merhaba, “herşey” kelimesinde yazım yanlışı yapmışsınız. Unutmayın, doğrusu “her şey” olacak. Umarız yararlı olmuşuzdur. 🙂 — Diline Hakim Ol! (@dilinehakimol) August 5, 2015


Reply tweet’lerinin frekanslarını incelediğimde, “Sanırım benden daha takıntılı insanlar da var” diye düşünürken, aşağıdaki tweetler arasındaki şu dizi dikkatimi çekti:


Evet, bu bir bot’tu ve günde ortalama 1.000 defa “popüler yazım hatası” avına çıkıp, tweet sahiplerine işin doğrusunu, uygun dille anlatmaya çalışıyordu. Bunu fark ettiğimde, Twitter Bio’sunda yazılı olan;

‘[BETA] Sık yapılan Türkçe hatalarını otomatik olarak algılar ve uyarır! dilinehakimol@gmail.com’

şeklindeki bilgilendirmeyi, neden okumadım ki diye kendimi kızıp, hemen “Dilimize hakim olmamıza” destek olan bu bot’un yaratıcısı ile temasa geçtim. Attığım e-postaya aldığım yanıt da bu blog post’unu yazmama sebep oldu…

18 yaşında bir lise öğrencisiyim. Programlama alanında kendimi geliştirmeye devam ederken, hoşuma giden, yaratıcılığımı arttıran, hayalgücümü geliştiren fikirler üretip, uygulamalar geliştirip kendimi bu alanda en ileriye taşımak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Küçüklüğümden beri ayrıntılara takılmış biri ve dil bilgisi iyi olan biri olarak sosyal medyada ve internette yapılan dil bilgisi hatalarından çok rahatsız oluyordum. Tek tek insanları uyaramayacağım için twitter’da bunu benim yerime yapacak bir hesap oluşturup, bunu otomatikleştirmek istedim ve ortaya böyle bir şey çıktı. Geliştirilme süreci hem benim kendimi geliştirmemi hem de çok eğlenmemi sağladı. Yaklaşık 150 kelimelik bir “en sık yapılan yazım yanlışları” veritabanı var ve bu hesap 2 dakikada bir bu 150 kelime arasından birini seçip, bu kelimeyi yanlış yazan birini uyarıyor. Günde ortalama 1000+ yanlış gibi bir istatistik mevcut. Geliştirilme aşaması devam ediyor. Bu kadar yeterli olur sanırım. 🙂

Yaş, mütevazılık, vizyon ve her şeyden daha önemlisi ‘yaratılan değer’ bana, rehberlik edenin ve ilham verenin yaşının olmayacağını bir defa daha kanıtladı.

Umarım bu kısa yaşam kesiti, sizlere de küçük adımların nasıl da çok daha büyük adımların başlangıcı olabileceğini gösterecek ve ilham verecektir.

Dilimize hakim olalım, bunu mümkün kılmak için çabalayanları takip edelim.

  • Kadir Avci

    Çok güzel bir uygulama, hatta hafta başında acele ile yanlış yazdığım bir tweet yüzünden hemen uyarıldım. Umarım daha da geliştirilebilir ve destek olunur.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
UX Efsanesi #25: “Kullanılabilirliğiniz iyiyse, estetiğin önemi yoktur.”

UX Efsanesi #25: “Kullanılabilirliğiniz iyiyse, estetiğin önemi yoktur.”

Gizle