Makaleler

Diline hakim ol!

Twitter'da rastladığımız ve dikkatimizi çeken, Türkçe yazım yanlışlarını düzeltme ve bunu uygun bir dille sahibine bildirme şeklindeki girişimin hikayesi bizi hem sevindirdi hem de ilham verdi. Sizinle de paylaşmak istedik.

Yakup Bayrak 05 Ağustos 2015

Eğer yazılı iletişim esnasında, mesajın sahibinin “özen göstermemek” maharetiyle tekrar tekrar başardığı “taktir, felan, deyil” ve benzeri yazım hatalarına siz de benim kadar takılıyor ve hatta bazen de onları düzeltmekten kendinizi alamıyorsanız, işte bugün, tam da bizler için ilham kaynağı olabilecek bir projeden bahsedeceğim: Diline hakim ol!

Her şey, gecenin ilerleyen saatlerinde elimde telefon, balkonda, yatmadan önceki son kahvemi (evet, ben uykudan önce de kahve içebilenlerdenim) yudumlarken, Twitter Stream’imde aşağıdaki tweet’e rastlamamla başladı:

Ben, öncelikle, hesap sahibini bir gerçek kişi sandım ve içimden “Vay be! İşte bu kamu hizmeti 2.0 abi… Saygı duydum.” diyerek hesap sahibinin profiline doğru yelken açtım. Diline hakim ol’un tweetleri’ni okumaya başladığımda, kamu hizmeti diye abartırken, aslında -farkında olmadan- olayın kendisini tasvir ettiğimi fark ettim: Hesap sahibi, Türk Twitter kullanıcılarının tweet’lerinde yaptıkları, en bilindik yazım hatalarını düzelten reply tweetleri atıyordu.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Kadir Avci

    Çok güzel bir uygulama, hatta hafta başında acele ile yanlış yazdığım bir tweet yüzünden hemen uyarıldım. Umarım daha da geliştirilebilir ve destek olunur.

Keşfetmeye Devam Et