Makaleler

Dönüşüm Nedir, Ne Değildir?

Herkesin dönüşüm kelimesine aşina olduğu konusunda şüphe yok. Ancak nedir bu dönüşüm? "Yahu bildiğin dönüşüm işte!" diyen arkadaşlara göz kırpıyor, kendilerini yazının devamına davet ediyorum.

Can Taner 30 Nisan 2015

Herkesin dilinde dolanan, mutlaka cümle içinde kullandığı ama tam olarak neye denk geldiği konusunda işportacı tezgahı gibi bir bilgi kirliliğine sahip terimlerin babalarındandır “dönüşüm”. Çoğu terminolojimizde olduğu gibi İngilizce hali olan “conversion” kelimesinden databank marifetiyle çevirisi sağlanarak günlük kullanımdaki yerini almış olan bir kelimedir. Dediğim gibi herkesin dönüşüm kelimesine aşina olduğu konusunda şüphe yok. Ancak nedir bu dönüşüm? “Yahu bildiğin dönüşüm işte!” diyen arkadaşlara göz kırpıyor, kendilerini yazının devamına davet ediyorum.

Sektörde benden çok daha tecrübeli kişilerin deneyimleri kat be kat geniştir belki ama affınıza sığınarak, konuyla ilgili örnekleme yapacak kadar vaka gördüğümü iddia ediyorum. Öncelikle en çok karşılaştığım 2. dönüşüm tanımı insanların siteye gelmesi yani edinim (acquisition). Yani siteye insanların bir şekilde gelmesi yeterliymiş gibi bir tanımlama yöntemi. Tabii iyi niyetli olarak “Pageview üzerinden bir şekilde gelir mi elde ediyorlar acaba?” diyebilirsiniz. Ancak sizin de tahmin edeceğiniz gibi durum bu değil. Sadece acquisition sonrasındaki deneyimi tanımlayacak veya ölçümleyecek kadar bilgi sahibi olamayabiliyor insanlar. “Yok yahu kim yapar bunu?” diyenler varsa onlara tek bir sorum var: nasıl, Danimarka soğuk mu?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Keşfetmeye Devam Et