Makaleler

E-ticaret sitelerinde kategori yapısı oluşturma

Kullanıcının seyahati esnasında, filtreyi kullanmadan önce istediği ürünü ararken uğradığı ilk durak olan kategorilere değineceğiz. E-ticaret sitenizin kategori ağacını oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

Serhan Yazar 07 Ağustos 2015

Geçen hafta yazdığım filtre kullanımının farklılıkları yazımı takiben bu hafta, kullanıcının seyahati esnasında, filtreyi kullanmadan önce istediği ürünü ararken uğradığı ilk durak olan kategorilere değineceğim.

Ürünleri doğru kategorize etmek, onları ziyaretçinize en hızlı şekilde gösterebilmek adına kilit öneme sahiptir. Bunun için, öncelikle ürünlerimizi ana kategorilere, sonrasında da daha ayırt edici olan alt kategorilere bölerek hareket etmek gerekir. Eğer siteniz kliksa.com, n11.com veya amazon.com gibi çok çeşitli ürünlerin yer aldığı bir site değilse, üçüncü ve/veya dördüncü kategori kırılımı sunmak ziyaretçinin yolunu bulurken daha fazla vakit harcamasına sebebiyet verir. Evet, basite ulaşmak zordur ama imkansız değil.

Gerçek hayattan örnekleri inceleyin!

Kategorizasyona başlarken gerçek hayattan örnekleri dikkate almak gerekir. Örneğin, mobilya üzerine bir siteniz varsa ürünlerinizi ‘oda’ bazlı kategorize edebilirsiniz. Büyük mobilya mağazalarını ziyaret ettiğinizde, alanların oda temel alınarak kurgulandığını görebilirsiniz. Kullanıcılar da, bu mağazalarda belirli bir alışkanlık elde ederek internette arama yaparlar. Sitenize geldiklerinde ise, tıpkı bir mobilya mağazasına girmiş gibi süreci devam ettirirler. Bunun temelinde, insan ihtiyaçları yatar. “Mutfakta kullanmak için bir yemek masasına ihtiyacım var.”  ya da “Ofiste yeni bir çalışma masasına ihtiyacım var.”  gibi…Görebileceğiniz üzere her iki ihtiyaç temelinde masa olsa da, konumlar farklılık gösteriyor. Dünya çapında çalışan mobilya ve dekorasyon sitelerini incelediğinizde, bu yapının korunduğunu görebilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz