E-ticaret sitelerinde kategori yapısı oluşturma

E-ticaret sitelerinde kategori yapısı oluşturma

Geçen hafta yazdığım filtre kullanımının farklılıkları yazımı takiben bu hafta, kullanıcının seyahati esnasında, filtreyi kullanmadan önce istediği ürünü ararken uğradığı ilk durak olan kategorilere değineceğim.

Ürünleri doğru kategorize etmek, onları ziyaretçinize en hızlı şekilde gösterebilmek adına kilit öneme sahiptir. Bunun için, öncelikle ürünlerimizi ana kategorilere, sonrasında da daha ayırt edici olan alt kategorilere bölerek hareket etmek gerekir. Eğer siteniz kliksa.com, n11.com veya amazon.com gibi çok çeşitli ürünlerin yer aldığı bir site değilse, üçüncü ve/veya dördüncü kategori kırılımı sunmak ziyaretçinin yolunu bulurken daha fazla vakit harcamasına sebebiyet verir. Evet, basite ulaşmak zordur ama imkansız değil.

Gerçek hayattan örnekleri inceleyin!

Kategorizasyona başlarken gerçek hayattan örnekleri dikkate almak gerekir. Örneğin, mobilya üzerine bir siteniz varsa ürünlerinizi ‘oda’ bazlı kategorize edebilirsiniz. Büyük mobilya mağazalarını ziyaret ettiğinizde, alanların oda temel alınarak kurgulandığını görebilirsiniz. Kullanıcılar da, bu mağazalarda belirli bir alışkanlık elde ederek internette arama yaparlar. Sitenize geldiklerinde ise, tıpkı bir mobilya mağazasına girmiş gibi süreci devam ettirirler. Bunun temelinde, insan ihtiyaçları yatar. “Mutfakta kullanmak için bir yemek masasına ihtiyacım var.”  ya da “Ofiste yeni bir çalışma masasına ihtiyacım var.”  gibi…Görebileceğiniz üzere her iki ihtiyaç temelinde masa olsa da, konumlar farklılık gösteriyor. Dünya çapında çalışan mobilya ve dekorasyon sitelerini incelediğinizde, bu yapının korunduğunu görebilirsiniz.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Akıllı içerik nedir?

Akıllı içerik nedir?

Gizle