Makaleler

E-ticarette fotoğraf kullanımına dair püf noktaları

Fotoğraf. E-ticaret sitenizde ürününüzü tanıtabilmek için olmazsa olmaz bir materyal. Fotoğraflar sadece görsel olmanın ötesine geçebilir ve satışa dönüşümü arttırabilir. Yazımızda paylaştığımız püf noktaları ile müşterinize sunduğunuz deneyimi iyileştirebilirsiniz.

Serhan Yazar 16 Haziran 2015

Her şeyden önce potansiyel bir müşterinizin, satışa sunduğunuz ürün ile etkileşime geçebileceği yegane materyal fotoğraftır. Çünkü ürüne dokunma, ürünün tadına bakma, onu koklama ya da elinde tartarak inceleme imkanı bulunmaz. Yani ürün ne kadar başarılı olursa olsun, eğer düzgün bir şekilde fotoğraflanmamışsa, satışa dönüşümü de aynı oranda düşük olacaktır.

Fotoğraflar sayesinde, ürün ile tüketici etkileşimi beş duyumuzdan sadece bir tanesi ile sağlanıyor olsa da, hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde ulaşılması durumunda başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu etkileşimin hedef kitleye yönelik başarılı olup olmama hali, ürüne, tüketici sınıfına ve farklı kriterlere dayanmaktaysa da belli başlı etmenler şu şekilde özetlenebilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • eminemirza55@gmail.com

  Fotoğrafın teknik özellikleri ne olmalı? Yani çözünürlük kaç piksel olmalı?

  • Alkan Dalkılıç

   Merhaba.
   Maksimum 72 dpi, fotoğraf başına aşağı yukarı 20 kb boyutunda (thumbnail görseller çok daha küçük olmalı) olmalıdır. Şu fotoğraf optimizasyon aracı size bu konuda yardımcı olacaktır: https://squoosh.app/

Keşfetmeye Devam Et