E-ticarette fotoğraf kullanımına dair püf noktaları

E-ticarette fotoğraf kullanımına dair püf noktaları

Her şeyden önce potansiyel bir müşterinizin, satışa sunduğunuz ürün ile etkileşime geçebileceği yegane materyal fotoğraftır. Çünkü ürüne dokunma, ürünün tadına bakma, onu koklama ya da elinde tartarak inceleme imkanı bulunmaz. Yani ürün ne kadar başarılı olursa olsun, eğer düzgün bir şekilde fotoğraflanmamışsa, satışa dönüşümü de aynı oranda düşük olacaktır.

Fotoğraflar sayesinde, ürün ile tüketici etkileşimi beş duyumuzdan sadece bir tanesi ile sağlanıyor olsa da, hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde ulaşılması durumunda başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu etkileşimin hedef kitleye yönelik başarılı olup olmama hali, ürüne, tüketici sınıfına ve farklı kriterlere dayanmaktaysa da belli başlı etmenler şu şekilde özetlenebilir.

Kalite, ışık ve arkaplan

Fotoğraf her zaman, her koşulda kaliteli olmalı ve yakınlaştırma yapıldığında piksel piksel ayrılmamalıdır. Fotoğraf çekilirken ışık doğru bir şekilde ayarlanmalı ve mümkün olduğunca gölgede kalan nokta olmamalıdır. Ayrıca ürün beyaz dahi olsa arkaplandan ayrımı kolay bir şekilde yapılabilmelidir. Arkaplan ile aynı renk bir ürün, tam olarak ayırt edilemez.

dogru-isik
Fotoğraf kaliteli, tamamen aydınlık ve arkaplandan ayırt edilebilir olmalıdır.

Lifestyle fotoğrafları

İki konuda çok etkili olan bu tip fotoğraflar öncelikle ürünün hitap ettiği müşteri kitlesi ile daha rahat etkileşime geçmesini sağlar. Söz gelimi bir tişört alacaksanız onu düz bir zeminde boş bir şekilde görmektense bir mankenin üzerinde görmek, tişörtün kalıpları hakkında daha rahat bir çıkarım yapılmasını sağlar. Ayrıca tişörtü giyen mankenin stili de hedef kitle ile ne kadar yakınsa müşteriyi daha kolay etkiler. İkinci özellik ise ürünün boyutları hakkında bilgi vermesidir. Boş bir alanda çektiğimiz minik bir su bardağı etrafında onu kıyaslayabileceğimiz bir şey olmazsa gözümüze çok daha büyük gelecektir. Ancak aynı bardağı bir bebeğin elinde fotoğrafladığımızda, müşteri ürün boyutları hakkında daha net bir bilgiye sahip olabilir.

life-style
Life Style görseller ürün ile yakınlık kurmayı kolaylaştırır.

Tüm seçenekler

Elimizde aynı model bir gömleğin mavi, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı versiyonu var diyelim. Bunlardan yalnızca birinin fotoğrafını çekip diğer seçenekleri müşteriye yazılı olarak sunmamak gerekir. Müşteri bunu her zaman gözünde canlandıramayabilir, bu yüzden her daim görsel olarak sunmak gerekir.

tum-secenekler
Ürünün tüm varyasyonları fotoğraflanmalıdır.

Ürün sayfasındaki konum

Son öneride, ürün fotoğrafının sayfada nasıl konumlanacağı üzerinde duralım. Bir ziyaretçinin, ürünü sepete eklemeye çok yaklaştığı bu anda onun dikkatini başka ürün veya kampanyalarla dağıtmamalıyız. Bu yüzden ürün fotoğrafı olabildiğince büyük bir şekilde yerleştirilmelidir. Okuma yönümüz doğrultusunda fiyatlar önce solda yer almalı. Above the Fold olarak belirttiğimiz sayfa ilk açıldığında müşteriye görünen kısımda taşmalar yapmamalıdır.

E-Ticaret Sitelerinde Fotoğrafın Konumu
Fotoğrafın konumu, ona odaklanmayı sağlamalıdır.
%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Son olarak, fotoğraf çok önemli olabilir ve bu konuda elinizden geleni yapmış olabilirsiniz. Ancak içerik konusu hiçbir zaman boşlanmamalıdır. Bir ürünün içeriği de her zaman en ayrıntılı şekilde belirtilmelidir. Bunu da son bir not olarak belirtmek gerekir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tamara McCleary: “Kişisel bilgi alınmaz, verilir”

Tamara McCleary: “Kişisel bilgi alınmaz, verilir”

Gizle