E-ticarette standart dışı anasayfa öğeleri

E-ticarette standart dışı anasayfa öğeleri

Anasayfa, kesinlikle ve kesinlike internette sizi temsil edecek en önemli yüzünüzdür. Aynı kesinlikle şunu da belirtebiliriz; anasayfaya koyabildiğiniz kadar çok ürün yerleştirilmemelidir. Neden alabildiğine şişkin bir sayfa görmek istemediğimizi, anasayfanın hizmet etmesi gereken amaçları sıralayarak açıklayabiliriz. Baştan söyleyelim; showcase, kategori, sepet, logo vb. standartlardan bu yazımızda bahsetmeyeceğiz.

Her sitenin, aslında belirli olan 5 amaçtan birine hizmet ettiğini biliyoruz. Bunlar “e-ticaret, satış için bilgi toplama, yardım, içerik ve marka tanıtımı”dır. Bu başlıklardan e-ticaret, web sitesine gelen bir kullanıcının, online olarak satın alma sürecini tamamlamasını konu alır. Bu bağlamda anasayfanın amaçlarını;

 • Ziyaretçilerin ziyaret amaçlarına bağlı olarak, en ilgili ürüne/hizmete kanalize etmek,
 • Yeni ziyaretçilere marka iletişimi sağlamak,
 • Farklı kanallardan sunulabilen olasılıklar varsa  – rezerve et ve al, mağazaya gönder vb. –  bu olasılıkları sunmak,

olarak sıralayabiliriz.

Hedeflerimize ise, anasayfaya sahip olduğumuz tüm ürünleri, tabiri caizse yığarak elde edemeyiz. Sanal mağazanıza farklı tipte kullanıcılar geleceğinden ve hepsinin hedefini tahmin edemeyeceğinizden, bu yöntem kullanıcının kafasını karıştıracak ve sitenize şöyle bir göz atıp, çok da vakit geçirmeden sitenizden ayrılmasına sebep olacaktır.

Anasayfada nelerin yer alması gerektiğine karar vermek için kendinize bir çok soru sormalısınız. Örneğin, ülke bazında farklı versiyonlarınız varsa bunun rahatlıkla seçilmesi için bir araç konulabilir. Apple gibi uluslararası alanda faaliyet gösteren bir marka bunun güzel bir örneğini sergiliyor.

Apple Ülke Seçim Aracı

Farklı ülkeler aynı zamanda farklı dil ve para birimlerini de sunmanızı gerektirdiğinden, aynı alanda, modanisa.com’da da görebileceğimiz gibi para birimi seçimi de gerçekleştirilebilir.

Bu farklılığı tekstil ürünlerinde, sadece yerli  – yabancı olarak değil, aynı zamanda farklı hedef kitleleriniz için de kullanabilirsiniz. Türkiye’nin en başarılı e – ticaret sitelerinden biri olan Lidyana, ilk defa girdiğinizde sizi farklı bir anasayfa ile karşılayarak şaşırtır. Yapılan tercihi, cookie vasıtasıyla sisteminde tutar ve sonraki ziyaretlerde ilgili ziyaretçiyi hedefleyerek farklı bir yapı ile açılır.

Anasayfa – ilk kez gelen ziyaretçiye aşağıdaki gibi gözükürken,

Lidyana.com Anasayfa - İlk Ziyaret
Lidyana.com Anasayfa – İlk Ziyaret

ikinci ziyaretle birlikte, yapılan seçime göre yönlendirme yaparak kullanıcısını hedefler. İlk ziyaretimde Erkek kategorisini seçtiğimden, artık aşağıdaki gibi görüyorum. Bu arada yine İngilizce konuşan ziyaretçilerini de aklından çıkarmadığını unutmayalım.

Lidyana.com - Erkek Kategorisi Anasayfa
Lidyana.com – Erkek Kategorisi Anasayfa

Online kanalın yanı sıra reel mağazalarınız da varsa, buralara yönelik süreçlere de vurgu yapmanız, kullanıcıya kendinizi anlatmanızda faydalı olacaktır. İnternetten alışveriş gerçekleştirilip mağazan teslim alma seçeneğiniz ya da direkt mağazalarınızın listesine bir yönlendirme gerçekleştirilebilir. Örneğin, İkea kullanıcılarını mağazalarına beklediğini anasayfadan bildiriyor. Mobilde ise, en yakın mağaza sorusu belki de en çok karşılaşılan soru. Bu nedenle, buna yönelik bir araç koymak yine kullanıcının aradığına hızlı ulaşmasını sağlayacaktır.

ikea.com.tr - Mağazalar
ikea.com.tr – Mağazalar

Siteye ziyaret oranı günden güne artan mobil anasayfalar ise, varsa uygulamanızı tanıtmak için harika bir yerdir. Tabi, bunu yaparken, kullanıcıları zorlamamakta fayda var. Google’ın arama algoritmalarındaki güncellemelerden sonra zaten mobil uyumlu olmayan bir site düşünülemez.

sahibinde.com - Mobil Anasayfa Açılışı

 

Müşterilerinize sunduğunuz bir bağlılık programı varsa, bu programa genel bakış, programa üye olanlara sunulan hizmetlere yönlendirmeler de, yine anasayfanın konusu içerisine girecektir. Mavi’nin sitesinde, Mavi Kartuş karta direkt bir bağlantı verildiğini görebilirsiniz.

mavi.com - Kartuş Kart Yönlendirmesi
mavi.com – Kartuş Kart Yönlendirmesi
%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Anasayfanızda, kullanıcılara yönelik olarak neler sunduğunuzu çok iyi özetleyerek ve kendi CTA metinleri ile konumlandırmanız, ziyaretçilerin yaptığınız işlere en hızlı şekilde vakıf olmasını ve hızlı aksiyonlar almasını sağlayacaktır. Anasayfada farklı olarak neler barındırılabileceğine dair sizlerin de yorumlarınızı bekliyoruz.

 • Umut Ünlü

  Yukarıdan aşağı doğru olması gerekenler.
  İlk defa giriş yapmış ise;

  1) Sadeliğin ve kalitenle markanı göster. (Header – duruma göre drop down bir menü)

  2) İki kutu da şunu sor;

  a) bir şey mi arıyorsun (LP dev bir search box)

  b) biz mi tavsiye edelim (LP guided selling)

  2) Benzer müşterilerin nelere ilgi duyduklarını göster. (Cold Start – Predictive)

  3) Müşterilerinin en çok ne aldıklarını göster.

  4) Müşterilerinin en çok nelerle ilgilendiğini göster.

  5) Diğer marka dostlarının topladıkları koleksiyonlarını göster. (her eticaret sitesinde kullanıcıların bir koleksiyonu ve takipçileri olmalı)

  6) Footer’a kadar inmiş ve hala başka bir sayfaya gitmemiş ise , canlı desteği sok gözüne…

  Not: ne bir banner ne de başka bir şey vb hiç bir şey yok…
  ———————————————————————————————-
  Daha önce giriş yapmış ama bir şey almamış ise;
  Daha önce giriş yapmış ve bir şey almış ise;
  (bu 2 duruma ise istek gelirse cevap vereyim, yorumda kalabalık yapmayayım) 🙂

  • Serhan Yazar
   Serhan Yazar

   Umut Bey, geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz.

   Paylaştığınız bilgiler bir e-ticaret web sitesi anasayfasının sunması gereken ideal deneyimi çok güzel özetliyor. Anladığım kadarıyla bilgi birikiminiz burada paylaştıklarınızla sınırlı değil. Dilerseniz sizi de SHERPA Blog’da konuk yazar olarak ağırlayabiliriz. E-ticaret web sitelerinin kullanıcı deneyimi konusundaki görüşlerinizi okurlarımızla paylaşmanızdan mutluluk duyarız.

   SHERPA Blog’u takip ettiğiniz için tekrar teşekkürler. 🙂

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Enis Hulli ile girişimcilik ekosistemini canlandırmak üzerine

Enis Hulli ile girişimcilik ekosistemini canlandırmak üzerine

Gizle