Makaleler

Eleştiri sanatı: Tasarım için, tasarımcıya rağmen

Tasarım ekibi olarak, işleri ekip içinde hangi yöntemle değerlendiriyorsunuz? Tasarımları ürünün/servisin vizyonuna ve hedeflerine uygun bulmadığınız durumda kendinizi nasıl ifade edersiniz ve ortaya çıkan işin gelişebilmesi için doğru soruları nasıl sorarsınız?

Cansın Bozoğlu 14 Mayıs 2018
how to criticize design

Kişisel olarak, hayatta bir etkimizin olduğunu görebilmek için her şeyi eleştiririz. Sevdiğimiz bir kişinin hayatında veya profesyonel yaşamımızda eleştirerek ve geribildirimde bulunarak, sonuca bir etkimizin dokunmasını isteriz. Bu yüzden bir tasarım sürecindeki rolümüz ne olursa olsun; tasarım, ekip lideri, direktör, ürün sorumlusu, proje yöneticisi ve hatta müşteri, tasarımı anlamak ve geliştirmek için sorular sorar, eleştirir ve geribildirimde bulunuruz.

İşleri beğendiğimiz durumda, havalı, güzel ve olumlu eleştirmek işin en kolay kısmı. Ekip içi tasarım değerlendirmesi yaparken, kişisel yorum yapmadan, yapıcı ve olumlu bir tartışma ortamı yaratmak, geliştirilebilecek alanları belirlemek için doğru soruları sormak tasarım değerlendirme süreçlerindeki en önemli adımlardan biri, çünkü eleştirmek, sadece hataları bulmak, yargılamak demek değildir. Eleştiri, tasarımın “iyi” ve “geliştirilmesi gereken” kısımlarının birbirinden net bir şekilde ayrılması ve dile getirilmesi demektir. Bu yüzden eleştirirken, aynı zamanda da doğru soruları sormak çok önemlidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • s.batuhancan@gmail.com

    İlham Verenler #2.3: Aras Bilgen: Bir tasarımcı ile nasıl çalışılır?
    Videosundan geldim bilgileri kafamda tamamlamış oldum bu yazıyla süper!

    • Alkan Dalkılıç

      Hem yazı hem de videonun aklındaki soruları yanıtlamış olmasına çok sevindik. İyi okumalar!

Keşfetmeye Devam Et