Makaleler

Fikrinizi doğrulamak?

Evet şu ecnebilerin "idea validation" dedikleri şeyden bahsediyorum. Hani şu, bizim milletçe genelde es geçtiğimiz kısım.

Can Taner 17 Ekim 2014

Evet şu ecnebilerin “idea validation” dedikleri şeyden bahsediyorum. Hani şu, bizim milletçe genelde es geçtiğimiz kısım. Yalan mı? Biz hep, “Abicim, bunu yapalım, köşeyi döneriz”, “ Bunu yapan yok yahu!”, “ Bu, bence ihtiyaç” veya “Millet kapıya yığılır bak! Bir de şunu ekleriz…” moduyla, bu kısmı atlamaz mıyız? Hemen kafamızdaki projeyi hazırlamaya başlamaz mıyız? Eğer birazcık profesyonel davranıyorsak; dokümantasyonlar hazırlar, yol haritası çıkartır, sonra da takımı kurarız zaten (“Sen, ben ve bir de mobilci” cümlesini, ben hiç olmasa 10 kez duydum mesela).

Sonra gömülürüz işe.

Çalışır, çalışır ve v1.0’ı hazır hale getiririz. Ne yazık ki MVP alışkanlığı olan bir millet olmadığımızdan v.25 içinde olması gereken özellik setini, belki de hiç olmaması gereken 4.020.385 özellikle birleştirir, canlı ortama çıkarız. Öyle bir süreçtir ki bu, “Yaa, şöyle bir şey olsa” diye başlayıp “Yapar mıyız lan? Yaparız be!” diye devam eder, sonra da “İşte yapıyoruz ulan, bekle bizi Zuckergil!” diye arşa çıkar ve nihayetinde “Yaptık lan! Of bee, şıkır şıkır çalışıyor, şuna bak” diye adeta Everest’in tepesine çıkmışçasına zirve yapar.

Peki ya sonra?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Cihan Demir

  bu yazıyı yayınlandığı zaman okumuştum çok hoşuma gitmişti. yerli producthunt yapma fikrimden vazgeçmiştim (hazıra konmak), pişman değilim.

  yıllar sonra (TR için yapılan side project nerede yayınlanır? sorusunun cevabını ararken) tekrar bu yazıya denk geldim, yine okudum ve yine beğendim.

  aradan geçen 3 yılda, yazının sonunda bahsedilen girisim.io ve safran.io yok olup gitmiş, hatta bu süre zarfında salyangoz.me açılıp kapanmış, sonuç olarak ortada “yerli producthunt” ya da “TR’nin ihtiyacı olan yerli producthunt” hala yok, ya da hala ihtiyaç yok 🙂

  • Can Taner

   Değerli yorumun için teşekkürler Cihan! 3 yılda neler değişmiyor ki? Daha bir çok deneme yaptım/yaptık, bu yazıyı yazarken parçası olduğum markadan ayrıldım (halen dostum dediğim insanlardır), hatta bu yazıyı ilk okuduğun adres uzantısı bile değişti büyük ihtimalle 🙂 Fakat görünen o ki bir şey değişmemiş o da senin yaptığın yorumunun içinde saklı. Belki sen de bir sonraki fikrini doğrular ve sorunun cevabını bulursun. Sevgiler.

Keşfetmeye Devam Et