Makaleler

Görsel formatları arasındaki farklar ve kullanım amaçları

Bir web sitesinde yüklenme hızı HTTP isteklerini en fazla arttıran, sitedeki görsellerdir. Çoğu zaman onlarca kelimeyle anlatılabilecek bir konuyu, bir tek görselle çok daha etkili bir şekilde ifade edebiliriz. Daha zengin bir deneyim için görsellerin kullanımı kadar, bu görsellerin hangi formatlarda kullanılacağı da bir web sitesinin performansı ve görsellerin kalitesi açısından çok önemlidir. Bu yazımızda web sitelerinde kullanılabilen farklı görsel formatlarından, bunların avantajlarından ve doğru kullanım amaçlarından bahsedeceğiz.

Fatih Akgöze 08 Mayıs 2017

Bir web sitesinde yüklenme hızı HTTP isteklerini en fazla arttıran, sitedeki görsellerdir. Çoğu zaman onlarca kelimeyle anlatılabilecek bir konuyu, bir tek görselle çok daha etkili bir şekilde ifade edebiliriz. Daha zengin bir deneyim için görsellerin kullanımı kadar, bu görsellerin hangi formatlarda kullanılacağı da bir web sitesinin performansı ve görsellerin kalitesi açısından çok önemlidir. Bu yazımızda web sitelerinde kullanılabilen farklı görsel formatlarından, bunların avantajlarından ve doğru kullanım amaçlarından bahsedeceğiz.

Web’de sık kullanılan birkaç görsel formatı var: PNG, JPG, GIF ve SVG. Bunların yanında, yeni görsel formatları üzerinde, başta Google tarafından olmak üzere, çeşitli çalışmalar sürdürülüyor. Çoğumuz bir web sitesine ekleyeceğimiz görseli PNG ya da JPG olarak kullanmayı tercih ediyoruz. Peki, bu farklı formatların aslında hangi amaçlarla oluşturulduğunu düşündünüz mü?

Web sitelerinde kullanılan görsellerin uygun formatta olmaması, görünürde fazla kalite kaybı oluşmasa da, görsellerin sıkıştırılması ve optimizasyonu noktasında bizi birçok avantajdan mahrum bırakır. Örneğin; bir fotoğrafı JPG yerine PNG olarak kaydetmek, çok daha büyük bir dosya yükü oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, görsel formatları arasındaki farklılıkların, artı/eksileri ve hangi tür dosyaların nerede, nasıl kullanılacağı konusunda bilgi sahibi olmak, geliştirme ve tasarım sürecinde aldığımız kararlar konusunda ciddi fayda sağlar. Şimdi, web sitelerinde sıkça kullanılan görsel formatlarının doğru kullanımlarından, özelliklerinden ve üzerinde çalışılan yeni görsel formatlarından kısaca bahsedelim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et