Growth hacking konsepti

Growth hacking konsepti

Her ne kadar girizgah yazımda “Biz Growth Hacking’e farklı bir açıdan bakıyoruz” dediysem de konsepte, global çıkış noktası ve dünyadaki genel yaklaşımlar açısından da belki biraz daha makro bir perspektifle bakmamız faydalı olacaktır diye düşündüm.

Sean Ellis bu konsepti 2010 senesinde ortaya attığında “Onların tek amacı büyümeyi sağlamaktır. Her ne yolla olursa olsun” demekle birlikte, bu terimin yeni bir pazarlama bakış açısı getirdiğine de deyinmiştir. Daha sonra Andrew Chen‘in bir blog yazısında bu terime detaylıca atıfta bulunması ve yaklaşımla ilgili pozitif yorumlarda bulunması, Growth Hacking’i endüstriyel bir realite haline getirmiştir. Bu iki sektör önderi ile aynı fikirde buluşan birçok diğer sektör profesyoneli ile birlikte terim bir kişilik kazanmış ve teknolojiyle pazarlama taktiklerini harmanlayarak büyümeyi hızlandıran kişi/servis olarak tanımlanmaya başlamıştır. Growth Hacking, başarılı vaka incelemeleri ile sektör içerisinde hızla yayılmış ve özellikle bazı örnekler konsepti basitçe anlatmaya izin veren yapı taşları benimsenmiştir.

Örneğin Dropbox’ın kullanıcı sayısını arttırmak için “Arkadaşını getirene -kayıtlı kullanıcı yapana- 500 mb ek bedava depolama alanı vermesi” (ki bu fikir bizzat Sean Ellis’in marifetidir), Airbnb ‘nin teknolojik ‘çakallık’ yaparak kendini craigslist’e entegre etmesi ve Facebook’un dil çevirileri için kullanıcıların yardımını almayı sağlayan yöntem geliştirmesi en bilinen başarı hikayelerindendir. Ancak her hikayenin bir çıkış noktası var diye kabul edersek, kabul görmüş ilk “Hack” Hotmail‘in her e-postanın altında gönderilen kişiye “Not: Seni seviyorum. Sen de bugün kendi bedava e-posta hesabını alsana” anlamına gelen bir mesaj eklemesi ve kullanıcı sayısını bu sayede bir milyondan 12 milyona çıkarması olarak literatüre geçmiştir.

Günümüzde Growth Hacking, her geçen gün biraz daha artan sonuç odaklı yaklaşımı ile başta anavatanı Amerika olmak üzere ülkemizi de içine alan geniş bir coğrafyada kendine yer bulmuştur. Ülkemiz özelinde bakmak gerekirse, günümüzde Growth Hacking ne yazık ki sadece bir online pazarlama satış cümlesi halinde kullanılmaktadır. Bizce Growth Hacking pazarlama metodlarıyla sınırlanamayacak bir felsefeye sahiptir. “Hack” dediğimiz kavram, her gün 15 dakikanızı alan üretimi 10 dakikaya indirmek, günler alan bir işi çok daha kısa sürede bitirebilmek kadar geniş bir perspektifte ele alınmalıdır.

Örneğin bugün gördüğüm bir sunumda ev taşıma “hack”lerini konu alıyordu. Her ne kadar bizler fikre internet odaklı baksak da, örneklerini her yerde görebiliyoruz.

Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

İnternet girişimleri özelinde ise Growth Hacking, en değerli sermaye bileşeni olan “zaman” kavramını efektif kullanmayı hedeflemelidir. Sınırlı kaynak, hızlı hareket edebilmenin çevikliği, yalın iş yapış biçimleri ve emin ama hızlıca atılması gereken adımlar zamanın doğru kullanılması gerektiğini göstermektedir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Hangi proje yönetim aracı bana göre?”

“Hangi proje yönetim aracı bana göre?”

Gizle