Makaleler

Growth hacking konsepti

Bu konsepte, global çıkış noktası ve dünyadaki genel yaklaşımlar açısından da belki biraz daha makro bir perspektifle bakmamız faydalı olacaktır.

Can Taner 16 Mayıs 2014

Her ne kadar girizgah yazımda “Biz Growth Hacking’e farklı bir açıdan bakıyoruz” dediysem de konsepte, global çıkış noktası ve dünyadaki genel yaklaşımlar açısından da belki biraz daha makro bir perspektifle bakmamız faydalı olacaktır diye düşündüm.

Sean Ellis bu konsepti 2010 senesinde ortaya attığında “Onların tek amacı büyümeyi sağlamaktır. Her ne yolla olursa olsun” demekle birlikte, bu terimin yeni bir pazarlama bakış açısı getirdiğine de deyinmiştir. Daha sonra Andrew Chen‘in bir blog yazısında bu terime detaylıca atıfta bulunması ve yaklaşımla ilgili pozitif yorumlarda bulunması, Growth Hacking’i endüstriyel bir realite haline getirmiştir. Bu iki sektör önderi ile aynı fikirde buluşan birçok diğer sektör profesyoneli ile birlikte terim bir kişilik kazanmış ve teknolojiyle pazarlama taktiklerini harmanlayarak büyümeyi hızlandıran kişi/servis olarak tanımlanmaya başlamıştır. Growth Hacking, başarılı vaka incelemeleri ile sektör içerisinde hızla yayılmış ve özellikle bazı örnekler konsepti basitçe anlatmaya izin veren yapı taşları benimsenmiştir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz