Makaleler

Hata Mesajlarınızı Optimize Edin #3

Web sitenizde arama özelliği sunarken nelere dikkat etmelisiniz? "Hata mesajlarınızı optimize edin" yazı dizisinin son bölümünde arama etkileşimine ve arama sonuçlarının gösterimine değindik.

Fatih Akgöze 24 Şubat 2016

Özellikle e-ticaret siteleri başta olmak üzere, site içi arama motorları büyük miktarda veri içeren siteleride kapsayacak şekilde çok önemli bir ihtiyaç. Web sitenize gelen bir kullanıcının ulaşmak istediği ürün ya da bilgiye en hızlı şekilde ulaşmasını arama motorlarıyla sağlıyoruz. Her ne kadar menüde listelesek de kullanıcıların büyük çoğunluğu arama motorlarını tercih ediyor ve istediği bilgiye ulaşamadığında da siteyi hızlı bir şekilde terk ediyor. Bu yazımızda kullanıcıları arama sonuçlarında kaybetmemek için yapılabileceklerden bahsedeceğiz.

Online dünyadaki aramaların çoğu hayal kırıklığıyla sonuçlanır. Alakasız sonuçlar, hatalı sonuç gösteren ya da sonsuza doğru uzayan sonuç sayfaları. Kullanıcılar sitede yaptıkları her başarısız arama sonucuyla siteden biraz daha uzaklaşırlar. Aslında çoğu da bir iki kereden fazla uğraşmaz ve siteyi terk eder. Bunun altında aslında çok basit bir sorgulama var.

Arama sonuçlarında doğru bilgiye ulaşamadığım bir mecraya satın alma ve gönderim aşamasında ne kadar güvenebilirim?

Bir çok site, arama motorlarıyla ilgili en iyi senaryolara odaklanarak düzenlenir. Hatalı yazılan, eksik ya da farklı anlamlı bir kelimeyle yapılan aramalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gözden kolayca kaçırılabilir. Bu çok tehlikeli bir durumdur, çünkü Google gibi dev arama motorlarında bile bazı durumlarda eksik sonuçlar yüzünden hatalarla karşılaşılabilir. Bu yüzden yanlış yapılan aramalarla ilgili her zaman bir B planı oluşturulmalıdır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Umut Çağdaş Coşkun

    Çok beğendim, teşekkürler yazı için elinize sağlık. Diğer iki yazıyı da şimdi okuyacağım. 🙂

İlgini çekebilir