“Hayır!” demenin geliştirici gücü

“Hayır!” demenin geliştirici gücü

Başarı elde etmenin esaslarından biri, sanılanın aksine ne zaman “evet” diyeceğinizi bilmek değil, “hayır” demekten korkmamak olmalı. Başarılı yatırımcı Warren Buffet’ın şu sözüne katılmamak zor: Başarılı insanlar ile gerçekten başarılı insanlar arasında keskin bir fark var ve bu, neredeyse her şeye “hayır” demeleri.

Elbette bu her zaman kolay değil. Yaratıcı tasarım süreçlerinde yer alan biriyseniz — hele bir de ürün yöneticisiyseniz — her şeyi geri çeviren biri olmak, “gıcık” ya da “uyuz” bir takım üyesi olarak tanınmak istemeyebilirsiniz. Peki bu istekler “yukarıdan” geliyorsa? Öyleyse daha başarılı olmak için daha çok “Hayır!” demeye ve bunu nasıl yapacağınızı bilmeye ihtiyacınız olabilir.

Eğer bir ürün tasarlıyor ve geliştiriyorsanız, belirli dönemlerde ürünü hayata geçiren takımla — ve bazen diğer paydaşlarla — bir araya gelip oyun planınızı gözden geçirmeniz gerekecektir. Ürünün yol haritasından satış stratejisine hatta pazarlama takvimine, bütün “iş”i geniş kapsamlı olarak ele almanız gerekir. Böyle bir birlikte çalışma seansında ortaya “Evet, bu sene ne yapıyoruz?” diye bir soru attığınızı hayal edin. Her kafadan bir ses çıkmaya başlayacak; kimileri mevcut üründeki sorunlardan ya da kendi deneyimlerinden bahsederken diğerleri ortaya yepyeni ve birbirinden güzel fikirler atacaktır. Bu fikir geliştirme sürecinin sonunda tahtada onlarca fikir yazdığını ve herkesin bu sürece canı gönülden katıldığını görmek sizi mutlu edebilir; ta ki siz ya da bir başkası “Peki, bunları nasıl hayata geçireceğiz?” diye sorana kadar.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Web sitenizdeki yazıları okutmanın 5 yolu

Web sitenizdeki yazıları okutmanın 5 yolu

Gizle