Hedef kitlenize yönelik, doğru içerikler üretin

Hedef kitlenize yönelik, doğru içerikler üretin

Bugüne dek “içerik haritalandırma” ifadesini duymadıysanız endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Ama bundan sonra çok daha fazla duyacağınıza da eminiz. İçeriği haritalandırmak karlı bir pazarlama stratejisinin çok önemli bir parçasıdır. İçerik haritalandırma, kullanıcı merkezli pazarlamanın içerik odaklı bir yaklaşımdır. İçerik haritalandırma, müşterinin yolculuğunun her adımı için içerik üretimini ve dağıtımını, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uydurabilmenizi sağlar.

content-mapping

İçerik haritalandırma neden önemlidir?

Şirketinizin boyutu ne olursa olsun, müşteri sayınızı arttırmak için yeterli zaman, para ve kaynak bulmak her zaman zordur. İçerik haritasının faydası ise pazarlama çalışmalarınızın verimini ve etkinliğini sağlamasıdır.

Bu da demek oluyor ki hedef kitleniz için yerinde ve değerli olan içeriği, doğru zamanda üretmek için elinizdeki her imkanı kullanmalısınız.

İçeriğinizi, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre şekillendirmek artık bir tercih değil, zorunluluk. Online pazarlama ile dönüşüm oranlarınızı ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız, içeriğiniz, müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre üretilmek zorunda.

İçerik haritalandırma, içeriğinizdeki farklı parçalar arasında ilişki ve etkileşimler kurabilmenizi sağlar. Pazarlama çalışmalarınız büyüyüp de tek kanalın dışına çıktığında, pazarlama mekanizmasının tüm parçalarının uyum içinde çalıştığından emin olmanız gerekir. İçeriğin tüm parçaları, müşterinin / kullanıcının yolculuğunu destekler nitelikte olmalıdır; ve içeriği görsel olarak haritalandırmak, müşterilerin deneyimleyeceği iş akışını iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

content-map

Müşteriniz ve içerik haritası

Etkin pazarlama, doğru içeriği doğru kişilere doğru zamanda verebilmek üzerine kuruludur. Müşterilerinizin ihtiyaçları ve beklentileri, satın alma yolculuğunun her aşamasında değişir. Şirketinizin daha fazla satış gerçekleştirebilmesi için, her aşamada değişen ihtiyaç ve beklentilere yönelik içerik sunulmalıdır. Müşterilerinizi spam’e boğarak, içerik üretmiş veya bir içerik stratejisiyle, müşteri deneyimini doğru kurgulamış olmuyorsunuz. Çünkü hem oluşturulan içerik miktarı arttı hem de müşterilerinizin içeriği tüketme şekli değişti. İnternet trafiğinin büyük kısmı mobil cihazların eline geçti, dolayısıyla artık hem içerik türüne göre haritalandırmanız, hem de tüketicilerin içeriğinizi tüketme şeklini hesaba katmanız gerekli. İçerik haritalandırma, müşteriyi izleme ve en doğru zamanda değer arzeden içerik sunma metodudur.

Kullanıcı karakterlerinizi, pazarlama içeriğinizi ve müşterinin, yolculukta hangi aşamada olduğunu koordine etmek yorucu olabilir. Pazarlamanın hayati öneme sahip bu yönünü başarmanın yolu her zaman müşterinizin ihtiyaçlarını akılda bulundurmaktır. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmak ve içeriğinizi iş hedeflerinize uygun olarak konumlandırmak, pazarlamayı şirketinizin kullandığı tüm kanallarda uyumlaştırmanızı sağlar.

Yolun her adımında doğru içerik

İçerik haritanız çeşitli kanalların ve içerik türlerinin nasıl bir etkileşimi olduğunu gösterebileceği gibi, belli bir pazarlama kampanyasında belli bir içerik türünün etkileşimlerini de vurgulayabilirsiniz.

Sağlam bir pazarlama stratejisi, belli kanallara tetikleyiciler koyabilmenize ve müşteri deneyiminin her noktasında etkileşimlerinizin kademelendirilmesine bağlıdır. Bu tür bir yol haritası, ekibinizin her şeyin birlikte nasıl çalıştığını ve kampanya araçlarının iç dinamiklerini anlaması için gereken kuşbakışı görüntüyü verecektir. Bir araya getirildiğinde, bu bilgi, tüm pazarlama girişimlerinize rehberlik edecek ve bunun için şu kilit bileşenleri belirleyecektir:

  • Müşterinin adımları ve etkileşimleri
  • Etkileşimler arasında tetiklenen olaylar
  • Kullanılan kanal ve içerik türleri
  • Veri toplama kurgusu

İçerik haritanızın kapsamı ne olursa olsun, zaman ve sebep-sonuç ilişkilerini mutlaka içermelidir ki içeriğin tetiklenmesinde kim, ne ve ne zaman sorularını cevaplayabilesiniz.

Kime içerik geliyor, hangi içerik geliyor ve ne zaman geliyor soruları arasındaki bağlantıyı kurmak, pazarlama stratejinizi iyileştirmenize ve yatırımın geri dönüşünü arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Sadeleştirilmiş içerik haritalandırma

İçerik haritası oluşturmanıza yarayacak çok sayıda araç mevcut olsa da, seçtiğiniz araçta odak noktanız her zaman müşterileriniz olmalı, kullandığınız araç değil.

Müşterinizin yolculuk sırasında geçtiği aşamaları görselleştirmek, pazarlama kampanyasının sıklıkla gözardı edilen bir yönüdür. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını, müşteri yolculuğunun her bir adımıyla eşleştirebilirseniz, yatırımın geri dönüşünü ve satışlarınızı arttıran daha etkin içerikler yaratabilirsiniz.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Apple Knowledge Navigator ve gelecek vizyonları

Apple Knowledge Navigator ve gelecek vizyonları

Gizle