Makaleler

İçerik yazımı yorgunluğu ile baş etme yolları

"Writer’s block" kavramını duymuşsunuzdur. Kimi zaman filmlere dahi konu olan, daha önce büyük eserler vermiş olan yazarın, senaristin, uzunca bir süredir, bir şey yazamaması, üretim gücünü büyük ölçüde yitirmiş olması haline verilen isimdir. Siz de yazmak konusunda bir süredir isteksizlik mi yaşıyorsunuz? Bu engeli aşmak ve isteğinizi geri kazanmak mı istiyorsunuz? Sizin için neler yapmanız gerektiğini listeledik.

Erdem Yıldız 07 Aralık 2015

“Writer’s block” kavramını duymuşsunuzdur. Kimi zaman filmlere dahi konu olan, daha önce büyük eserler vermiş olan yazarın, senaristin, uzunca bir süredir, bir şey yazamaması, üretim gücünü büyük ölçüde yitirmiş olması haline verilen isimdir. Benzer durumlar, edebi amaçla yazmayan ancak düzenli biçimde yazma zorunluluğu olan yazılı içerik üreticileri için de geçerli olabiliyor. Ara vermeden, çok fazla sayıda, benzer konularda içerik üretmek, kimi sebeplerden ötürü belli bir tarza ve tematiğe sıkışıp kalmak, buna sebep olan etmenlerden öne çıkanlar oluyor çoğunlukla. Bu durumun daha temel ve sağlıklı çözümü kuşkusuz yazmaya biraz ara vermek. Peki, bunun mümkün olmadığı, içerik üretiminin zorlaştığı, parmakların klavye üzerinde eskisi kadar istekle dolaşmadığı durumlarda neler yapılabilir? Bu duvarı aşmaya çalışırken bize neler yardımcı olabilir?

Derdinizi yazdıklarınızın parçası haline getirin.

Söz konusu içeriğin yaratımı esnasında karşılaştığınız sıkıntıları, içeriğin bir parçası haline getirmek, kimi zaman yazmakta olduğunuz parçaya adım atabilmenizi, önünüzdeki duvarı aşabilmenizi sağlayabilir. Ayrıca fazla abartılmayıp, okuyucu için ekstra bir okuma yüküne dönüştürülmediği takdirde, bu durum, okuyucu ile yazar arasındaki samimiyeti, iletişimi kuvvetlendirerek, yazılarınıza farklı bir tat katabilir. Başlamaya fazlasıyla zorlandığınız bir yazıya, “Bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde şu konunun beni bu kadar zorlayabileceğini tahmin etmezdim” şeklinde bir giriş yapıp, bu sorunun üstesinden nasıl geldiğinizden yazının içeriğinde bahsedebilirsiniz. Yazma sürecini yazının bir parçası haline getirip, anlatımınıza yeni bir katman ekleyecek bu durum, okuyucuya yeni deneyimlediği ve beğendiği bir yemek hissiyatı vererek, sunduğunuz kalite algısını arttıracaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir